Aktuálne majú 31 pracovníkov a perú nielen pre hotely a domovy dôchodcov, ale aj uniformy ministerstva obrany či čestnej stráže prezidentky.
Skúsenosti zo zahraničia sa Ivan Mako, Peter Bíreš a Agnes Vozárová rozhodli uplatniť doma. Najprv založili občianske združenia, po piatich rokoch spustili komunitné centrum a terénnu sociálnu prácu. Nezamestnaným či znevýhodneným následne ponúknu aktivačnú prácu, a ak sa osvedčia, zamestnajú ich v sociálnom podniku.
„Projekt dáva príležitosť pracovať dlhodobo nezamestnaným, ženám po materskej, osamelým matkám s deťmi, zdravotne znevýhodneným, mladým, ale aj osobám nad 50 rokov. Zamestnávame aj ľudí, ktorí sú bez práce 15 - 20 rokov,“ ozrejmila Vozárová, manažérka pre riadenie a rozvoj. Vytvorili aj chránenú dielňu pre telesne postihnutých, ktorí šijú. Celkovo zamestnávajú 50 ľudí.
„Cieľom práčovne nie je ľudí udržať čo najdlhšie, ale snaha, aby prešli systémom a zamestnali sa natrvalo inde,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Bíreš. Práčovňa začala v menšom fungovať pred tromi rokmi, vlani v januári sa presťahovala a aktuálne v nej pracuje 31 ľudí.
Ingrid (47)
Čierny Balog
- Predtým som robila sedem rokov v materskej škole na aktivačných prácach, no 12 rokov som bola nezamestnaná. V práčovni som dva roky, som spokojná a vďačná, že mám prácu.
Ľubomír (34)
Banská Bystrica
- Budú to dva roky, čo tu robím administratívne práce. Som rád, že berú ohľad na ľudí s hendikepom a máme tu možnosť pracovať.
Zuzana (37)
Brezno
- Pracovnú zmluvu som nikdy predtým nemala, a tak som šťastná, že tu pracujem už tretí rok. Sme výborný kolektív.
Evka (28)
Banská Bystrica
- Nastúpila som pred rokom, som spokojná. Predtým som maľovala zábradlia na aktivačných prácach, teraz mám normálne zamestnanie.