Okolie Malej Tŕne (okr. Trebišov) totiž vyzeralo ako zanesená žumpa a množstvo komárov odrádzalo všetkých návštevníkov. Teraz však majú turisti i cyklisti dôvod navyše, aby sa tam zastavili a pokochali sa krásnou prírodou a napili čistej vody. Dobrovoľnícke centrum Košického samosprávneho kraja do tejto známej vinohradníckej oblasti chodieva pravidelne. Podľa šéfky centra pri Malej Tŕni je stále čo skrášľovať.
„Svojvoľne tam vytekal prameň, pričom vytvoril močarisko. Bolo špinavé a zarastené. Priložili sme ruku k dielu a vytvorili sme oddychový priestor, ktorý poslúži na rekreáciu a relax návštevníkov,“ pochvaľuje si Miroslava Langerová. Teraz je to už o posedení, pokochaní sa prírodou, aby sa turisti mohli aj osviežiť čerstvou vodou zo studničky. Preto tam pribudla lavička, ale aj tabuľky s vtipnými nápismi, ktoré pobavia každého turistu. Všetko sa udialo počas akcie, ktorú nazývajú Dobrokemp dobrovoľníkov.
„Zhruba 15 ľudí tu strávilo až 11 dní, pílou a krovinorezom vyčistili okolie. Potom sme okolie zveľadili a napokon vypomohol aj bager. Pôvodne tento zdroj slúžil na napájanie dobytka, no časom sa zaniesol. Teraz sa pod vodopádikom dá aj napiť, teda občerstviť. Vznikla tak oáza relaxu,“ teší sa Langerová. So spolupracovníkmi pritom v celom regióne budujú aj dažďové záhrady a jazierka. Postup bol v tokajskej oblasti rovnaký. Akurát namiesto dažďovej vody využili stály prameň. „Nebude tam liaheň komárov a využili sme naše skúsenosti pri budovaní záhrad. Dobrá vec sa podarila,“ uzavrela hlavná organizátorka premeny prostredia.
Vďaka zhruba 300 dobrovoľníkom v Košickom kraji sa budujú vodozádržné záhrady a jazierka. Len tento rok ich pribudne až 30. Zachytením vody z oblohy sa zvýšia zásoby podzemnej vody, s ktorou sa potom bude lepšie hospodáriť aj v čase sucha. Popri estetickom benefite sa zníži prašnosť, výskyt alergénov a ušetria peniaze na odkanalizovanie.