Zahynulo 135 ľudí, no predpokladá sa, že obetí bude viac. Poškodených bolo až 50 percent domov v Bejrúte. Vzrastajú obavy, že Libanon sa z tejto katastrofy nikdy nezotaví.
Najmenej 135 mŕtvych a 5 000 ranených si doposiaľ vyžiadal výbuch skladu v bejrútskom prístave. Explodovalo v ňom 2 750 ton dusičnanu amónneho. Ťažko nájsť budovu v meste, ktorá by nebola výbuchom zničená.
Bez domova ostalo 300-tisíc ľudí a hmotná škoda sa odhaduje na 4,22 miliárd eur. Krajina bola už predtým na pokraji krachu. Libanon sa staral o množstvo utečencov zo Sýrie, kde zúri občianska vojna a hladomor. V sýpke, ktorá stála hneď vedľa epicentra, boli zásoby obilia pre krajinu na najbližšie tri mesiace.
Vyšetrovanie príčin tragédie sa už začalo. Všetci úradníci, ktorí boli za ostatných 6 rokov zodpovední za bezpečnosť v prístave, dostali domáce väzenie. Nebezpečný náklad pochádzal z lode ruského biznismena Igora Grečuškina. Zadržali ju pre dlhy a Grečuškin, ktorý momentálne žije na Cypre, ju v roku 2013 zanechal v prístave svojmu osudu. V roku 2014 dusičnan amónny presunuli do skladu číslo 12, v ktorom však nebol nijak zabezpečený. V sklade č. 9 v utorok večer vypukol požiar, ktorý sa rozšíril až do skladu č. 12.
Riaditeľ colného úradu Badri Daher sa vyjadril, že súdnu radu šesťkrát upozorňovali na nebezpečné chemikálie v sklade. Vydali aj požiadavku na odstránenie týchto chemikálií. Zdroj z prístavu dokonca povedal, že pred šiestimi mesiacmi prebehla inšpekcia dusičnanu amónneho a varovala, že ak ho neodstránia, môže „odpáliť celý Bejrút“.