Budovy, mestský hrad či kostoly stále stoja, pribudol tam akurát Čierny obelisk, ktorý pripomína oslobodenie Banskej Bystrice z roku 1945. Tvar zmenila aj fontána v strede námestia, kde pribudli reštaurácie, kaviarničky aj terasy. „Na grafike od Adama Slowikowského je námestie približne z roku 1860. Námestie tvorili meštianske domy. Uprostred námestia sa nachádzala vodná nádrž zo 17. storočia. Dnes je na jej mieste fontána,“ hovorí historik Vladimír Sklenka s tým, že námestie po stranách pred domami bolo už vtedy vydláždené.
„Zachytený je tu aj vtedajší život, ktorému dominovali prechádzajúci sa mešťania. Na prízemí domov sa nachádzali obchodíky, remeselnícke dielne, dokonca lekárne, aby si každý mešťan a návštevník Bystrice mohol zaobstarať všetko potrebné. V súčasnosti drobné obchodíky a remeselnícke dielne na námestí nahradili reštaurácie a malé kaviarničky s terasami,“ prezradil historik.
Fontánu dokončili v roku 1635. Bolo to vlastne jazierko obložené kamením, mala osemuholníkový tvar. V roku 1895 bola prebudovaná a prvýkrát z nej vďaka zabudovanému vodometu začala striekať voda. Ďalšou zmenou prešla v roku 1912, keď bola prerobená na elektrický pohon. V rokoch 1926 – 1927 bola doplnená o oválnu nádrž a v roku 1928 pribudlo farebné osvetlenie. V tom istom roku boli v strede fontány navŕšené do súčasnej výšky kamene, ktoré sú jej súčasťou dodnes. Poslednou rekonštrukciou prešla fontána v roku 2009, zachovala si však svoju historickú podobu.
Námestie, 2020
Oslobodenie Banskej Bystrice pripomína Čierny obelisk na Námestí SNP. Je to pomník padlým vojakom Červenej a Rumunskej armády a je majetkom Ruskej federácie. Slávnostne ho odhalili 24. júna 1945. Niektoré písomné pramene uvádzajú, že materiál, z ktorého je obelisk postavený, pochádza z mramoru, ktorý mal Hitler pripravený pre pamätníky svojho víťazného ťaženia v Moskve a Leningrade. Výsledky bojov na ruskom fronte a blížiaca sa neodvrátiteľná porážka Hitlerových vojsk zapríčinili, že sa tento stavebný materiál využil síce na rovnaký účel, ale v opačnom garde, a to na oslavu definitívnej porážky Adolfa Hitlera a nacizmu.