Pod Vinianskym hradom (okr. Michalovce) otvorili prvý lesný kúpeľ na Slovensku. O čo ide? Je to pomalá, relaxačná prechádzka medzi vysokými stromami, ktorá stimuluje zmysly a upokojuje myseľ. Ide o metódu z Japonska a podľa odborníkov má preukázateľné benefity pri aktivácii imunity. Projekt je na Slovensku unikátny, o čom viac porozprávala predsedníčka združenia Lesná pedagogika Berta Stašková. Novinka má podľa nej mimoriadny vplyv na zdravie.
„Pri chôdzi klesá produkcia stresových hormónov. Pri lesnej terapii sa naučíte spomaliť, vnímať detaily a na vlastnom tele spoznávať liečivú silu lesa,“ prezradila Stašková s tým, že človek je obklopený fytoncídmi zo stromov. "Ich základom sú terpény, práve tie nám v lese voňajú. Terpény produkujú stromy pre svoju ochranu pred vírusmi, baktériami a inými ochoreniami a pozitívne pôsobia aj na naše zdravie,“ dodala s tým, že návštevníkov sprevádza certifikovaný terapeut. Prechádzka dvojkilometrovým úsekom zaberie približne 2,5 hodiny. „Na trase sú stanoviská, kde les vnímame dotykom, zrakom, sluchom aj chuťou,“ uzavrela.
Ako ste prežili lesný kúpeľ?
- Lesný kúpeľ sa mi páčil, aj keď sme si ho prešli prvýkrát narýchlo, bolo to mimoriadne relaxačné.
- Je to pre mňa nová forma oddychu. Vyskúšal som si ísť po lese bez topánok a bolo to skvelé.
Pôvod procedúry
Lesný kúpeľ, alebo „shinrin-yoku“ z japončiny znamená kúpeľ v lesnej atmosfére. Táto metóda pochádza a bola vyvinutá v Japonsku v 80. rokoch. Postupne sa stala súčasťou preventívnej zdravotnej starostlivosti. Jej výhody uznávajú aj viaceré vedecké výskumy medzinárodných univerzít a inštitútov.
Zdravotné benefity
- Zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie
- Zníženie hladiny stresových hormónov kortizolu a adrenalínu
- Stimulácia tvorby hormónu DHEA s upokojujúcim a omladzujúcim účinkom
- Pomoc pri boji s obezitou
- Prevencia vyhorenia
- Zmenšenie pocitov napätia