"Najnovšia námorná mobilizácia vo východnom Stredomorí je mimoriadne znepokojujúca, pretože povedie k zvýšenému antagonizmu a nedôvere," uviedol Borrell v oficiálnom vyhlásení.
Šéf európskej diplomacie dodal, že námorné hranice musia byť určené prostredníctvom dialógu a vyjednávania, a nie jednostranným konaním a mobilizáciou námorných síl.
Borrell spresnil, že akékoľvek spory sa musia riešiť v súlade s medzinárodným právom.
Podľa jeho slov je Európska únia odhodlaná pomáhať pri riešení sporov a nezhôd v oblasti, ktorá má zásadný význam pre bezpečnosť Únie.
"Súčasný postup neslúži ani záujmom EÚ, ani záujmom Turecka. Musíme sa spolu usilovať o bezpečnosť v Stredomorí," odkázal Borrell.
Jeho vyhlásenie nasledovalo po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok oznámil obnovenie prieskumných vrtov v spornej oblasti východného Stredomoria. Deň pred tým došlo k podpisu námornej dohody medzi Aténami a Káhirou, ktorú Ankara odsúdila.
Cieľom grécko-egyptskej dohody je vymedziť námorné hranice medzi oboma krajinami -podľa všetkého ide o priamu odpoveď na podobnú dohodu uzavretú vlani v novembri medzi Tureckom a líbyjskou vládou so sídlom v Tripolise.
Objav rozsiahlych nálezísk plynu vo východnom Stredomorí v posledných vzbudil záujem okolitých pobrežných krajín ako Grécko, Cyprus, Turecko, Egypt a Izrael.