K zodpovednosti za tento čin sa prihlásila doteraz neznáma skupina Waíd at-Tahrír (Prísľub oslobodenia). V letáku, ktorý sa v súvislosti s jej činom objavil, sa bez bližšieho spresnenia uvádza, že vyslanie zápalných balónov je čiastočne pomstou za opatrenia Izraela proti "nevinným ženám" na Západnom brehu, palestínskych väzňom a mešite al-Aksá v Jeruzaleme.
Izrael sa zmocnil pásma Gazy v šesťdňovej vojne v roku 1967. V roku 2005 však odtiaľ jednostranne stiahol svoju armádu a evakuoval aj svoje osady. Izrael však často uzatvára tamojšie hraničné priechody v reakcii na raketovú paľbu alebo iné násilnosti pozdĺž hranice.
Posledný veľký konflikt medzi Izraelom a radikálnym islamistickým hnutím Hamas, ktoré de facto ovláda pobrežnú enklávu, sa odohral v roku 2014. Odvtedy občas dôjde k ozbrojeným potýčkam, a to aj napriek neformálnemu prímeriu medzi Hamasom a Izraelom, ktoré sprostredkoval Egypt.
Šarkany a héliom naplnené balóny so zápalnými alebo výbušnými predmetmi vypúšťajú radikáli z radov palestínskych Arabov nad územie Izraela, aby tam požiarmi ničili úrodu na poliach či lesné porasty. Izraelská armáda sa tieto balóny snaží zneškodňovať za pomoci dronov určených na civilné využitie - multikoptér.
Túto taktiku začali Palestínčania znovu využívať pred dvoma rokmi v čase násilných protestov v blízkosti hraničných plotov, ktoré oddeľujú Gazu od Izraela.
Palestínčania s touto taktikou na istý čas skoncovali pred niekoľkými mesiacmi - zrejme aby dali priestor Izraelu a Hamasu na uplatnenie spomínaného neformálneho prímeria.