Za jediný deň napočítali vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku (TANAP) 30 232 návštevníkov, čo je o takmer štyritisíc viac ako doterajší rekord spred štyroch desaťročí. Najviac ich lákalo Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy.
Kým vlani vykazoval najviac turistov Hrebienok, tento rok bolo v kurze predovšetkým Popradské pleso, kam 6. augusta smerovalo 6 708 peších turistov, pričom po asfaltke sa ich hore vybralo 4 394, zvyšných 2 314 prišlo červeno značeným turistickým chodníkom od Štrbského Plesa. Okrem nich sa k Popradskému plesu vybralo v prvý augustový štvrtok aj 70 cyklistov a evidovali aj 58 psov. Vlani v tejto lokalite zaznamenali 2 534 turistov a 32 psov, cyklistov osobitne ešte nerátali. Na Hrebienok zavítalo dokopy 3 969 návštevníkov, z nich 1 241 vyšlo zo Starého Smokovca po svojich, 2 695 sa vyviezlo pozemnou lanovkou a 33 zvolili bicykel. V štatistikách pribudlo tiež 12 psov. Záujem bol už tradične aj o Skalnaté pleso, kde sa 2 740 ľudí dostalo kabínkovou lanovkou a 523 dalo prednosť pešej túre. Tým smerom mierilo takisto osem cyklistov a sedem psov. V porovnaní s vlaňajškom bolo o niečo viac návštevníkov i na Solisku, kde sa zo Štrbského Plesa vyviezlo sedačkovou lanovkou 1 437 ľudí, ďalších 247 sa tam vybralo pešo po modro značenom turistickom chodníku. Spolu s nimi zaevidovali aj päť psov.
„Tieto lokality sú povestné vysokou návštevnosťou, avšak tento rok je špecifický. Karty tentokrát zamiešalo nielen počasie, ktoré turistom v tento deň ozaj prialo, ale predovšetkým súčasné nálady dovolenkárov ovplyvnené pandémiou koronavírusu. Keďže väčšina ľudí sa rozhodla stráviť letné prázdniny doma na Slovensku, bolo zrejmé, že tento trend sa odrazí tiež v štatistikách návštevnosti Tatier. Posledné týždne bolo už na pohľad jasné, že turistov je tu viac ako po minulé roky a spočítanie to len potvrdilo. Treba si však uvedomiť, že výsledky neodrážajú obsadenosť ubytovacích zariadení či vysokohorských chát, ani dopyt po iných službách, ale len počty turistov vstupujúcich do vysokohorského prostredia národného parku,“ komentoval výsledky pravidelnej letnej inventúry turistov riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Ján Marhefka.
Podobný nával ako na Solisku bol aj na Zelenom plese, kam smerovalo 1 686 turistov so 17 psami a päť cyklistov. Mlynickú dolinu si za miesto svojej túry vybralo 1 463 ľudí v sprievode 24 psov.
Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo rovnako ako po minulé roky udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 099 turistov, pričom 472 ich prišlo od Morského oka a 627 od Popradského plesa. Oproti minulému roku ich bolo o 666 viac. Kriváň v ten deň zdolalo 643 ľudí, vlani 156. Kým na Rysy nevyšiel žiaden pes, na Kriváni ich zaznamenali hneď troch.
V oravskej časti Západných Tatier návštevníci tento rok uprednostnili Roháčsku dolinu pred Tichou. Kým prvá si do štatistík pripísala 2 112 turistov, 58 cyklistov a 38 psov, druhá vykázala 625 návštevníkov, 38 cyklistov a 14 psov. Lanovka na Brestovú prepravila 502 ľudí, ďalších 271 vyšlo peši. Hore sa vyviezlo päť psov, túru so svojimi pánmi absolvovali deviati. Do liptovských dolín zavítalo 1 687 návštevníkov vrátane 198 cyklistov. Spolu s nimi sa v sčítacích hárkoch ocitlo aj 84 psov. Už tradične najviac ľudí prešlo Žiarskou dolinou. V deň spočítania tam zaregistrovali 769 peších turistov, z ktorých 183 pri návrate využilo kolobežku, 89 cyklistov a 24 psov.
Cyklistami najviac vyhľadávané bola predovšetkým oblasť Podbanského. Tichou dolinou ich prešlo 183, v Kôprovej narátali len o dvoch menej. Obľube sa tešila tiež trasa z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, ktorú v deň spočítania využilo 125 cyklistov. Celkovo sa po Tatranskom národnom parku pohybovalo 952 cyklistov, z toho 259 na e-bikoch.
Vlani po prvýkrát v štatistikách pribudli aj psy. Zatiaľ čo vtedy ich napočítali 253, teraz ich zaevidovali 355. V centre záujmu psičkárov boli najmä už spomínané Popradské pleso, Roháčska, Žiarska a Mlynická dolina.
Podobne ako po minulé roky aj tentokrát najpočetnejšiu skupinu návštevníkov tvorili Slováci, Česi a Poliaci, počuť bolo tiež nemčinu, francúzštinu, taliančinu, ruštinu, maďarčinu či angličtinu.
Návštevníkov nepočítali len vo vysokohorskom prostredí TANAPu, ale i v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca v smere z Červeného Kláštora do Lesnice prešlo 446 peších turistov s 15 psami a 1 848 cyklistov. Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 7 289 osôb. V opačnom smere narátali 2 618 cyklistov a 725 peších turistov so 14 psami, dá sa však predpokladať, že medzi nimi boli spravidla tí, ktorí sa zviezli na pltiach dole Dunajcom. Podobne ako po minulé roky aj teraz medzi návštevníkmi prevažovali Poliaci.
Štátne lesy TANAPu evidujú návštevnosť od roku 1972. Vďaka získaným údajom majú ako správca územia nielen prehľad o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta im poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete. Rekord si až doposiaľ držal rok 1980 s 26 520 návštevníkmi. Naopak, najmenej ich bolo v roku 2012. V deň spočítania ich narátali iba 7 660.