Trvalo mu tri mesiace, kým vyvinul aplikáciu pre telefóny, ktorá dokáže až v ôsmich štátoch Európy odhaliť, či je auto na ceste kradnuté. Aj keď je pôvodom Čadčan Štefan Farkaš (39) amatér a za vytvorenie aplikácie zaplatil 15-tisíc eur, pre ľudí je na stiahnutie zadarmo.
Strážnik založil občianske združenie a vo svojom voľnom čase pomáha ľuďom nájsť ich ukradnutých štvorkolesových miláčikov. V priebehu štyroch rokov sa mu podarilo nájsť rekordných 222 kradnutých áut!
Našiel viac ukradnutých áut ako ktorýkoľvek priemerný policajt - a všetko vo svojom voľnom čase. Bezpečnosť je totiž jeho vášňou a koníčkom. „Pracoval som ako šéf bezpečnostnej ochranky pre jedného miliardára v Českej republike, a tam som sa veľa naučil. Za jedenásť rokov práce som sa stal špecialistom na ochranu majetku a po návrate na Slovensko som plánoval v tejto branži pokračovať. Realita ma tu prefackala do pár dní,“ hovorí Štefan Farkaš (39).
Ochrankár, ktorý mal dvanásťročné znalosti z fungovania ochrany majetku, veľmi skoro zistil, že touto špecializáciou sa na Slovensku uživiť nie je možné kvôli nízkej mzde. Nastúpil preto do zamestnania ako strážnik a do naháňania zlodejov sa pustil v rámci koníčka. „Dal som dokopy 25 skúsených kriminalistov a vyslúžilých policajtov a v rámci občianskeho združenia HAKA s nimi spolupracujem, pomáham ľuďom nájsť ich kradnuté autá. Aj spolupráca s políciou je v tomto smere perfektná, policajti už automaticky pri nahlasovaní odporúčajú kontaktovať aj HAKA, za čo sa im chcem poďakovať. Práve dnes sa mi podarilo nájsť v poradí už 222. kradnuté auto,“ hovorí nadšený špecialista amatér.
Tri mesiace premýšľal nad tým ako efektívne zistiť, ktoré auto na ceste je kradnuté alebo ma problém s evidenciou. Výsledkom je Hakatron – aplikácia, ktorú vyvinul pre operačné systémy android aj iphone zadarmo pre užívateľov v ôsmich krajinách Európy. Systém je podľa neho dokonalejší ako aktuálny policajný a ponúka niekoľko bonusov. Najvýraznejším je, že slovenská polícia môže vyhľadávať kradnuté vozidlá len v rámci Slovenska a na prístup do databázy európskeho štátu potrebuje povolenia. Hakatron však funguje a je prepojený aj bez povolení a v súlade s predpismi v ôsmich štátoch Európy. Amatérovi Štefanovi Farkašovi sa podarilo nájsť už 222 ukradnutých áut len založením sociálnej skupiny. Teraz k tomu pribudla aj aplikácia pre ľudí zadarmo na stiahnutie, pre iphony je už hotová a pre androidy bude hotová do troch mesiacov.
Porovnanie
Policajný systém SOITRON
Cena 40 miliónov eur
Prehľadávanie – databáza Slovensko
Systém Hakatron
Cena 15 tisíc eur
Prehľadávanie – 8 štátov Európy – Slovensko, Česko, Maďarsko, Belgicko, Slovinsko, Nemecko, Litva, Holandsko