Lekári ich vyzdvihujú nielen pri črevných ťažkostiach, ale aj pri snahe podporiť a posilniť imunitu. Viete, podľa čoho sa v lekárni rozhodovať a kedy ich užívať? Odborníci z českého magazínu vimcojim radia, podľa čoho by ste sa mali rozhodnúť a ktoré si vybrať. Probiotiká nám obvykle odporučí lekár užívať vtedy, keď nám predpíše antibiotiká.
Antibiotiká totiž zabíjajú baktérie, ale nie sú schopné rozoznať, ktoré sú „zlé“ a ktoré „dobré“. Jednoducho vyhubia všetky. Naučili sme sa, že aj bez antibiotík je občas črevná mikroflóra nedostatočne silná a tak si ich kupujeme aj sami. Sú v lekárni voľne dostupné, je ich na trhu obrovské množstvo. „Pacienti sami zistia, po čom sa cítia lepšie,“ hovorí gastroenterológ Miloš Bubán. Podľa čoho si ich teda vybrať?
Miloš Bubán, gastroenterológ
- Probiotikami sa nemôžete predávkovať, sú súčasťou života každého človeka už od malička, ale v prirodzenej forme. Chybu môžete urobiť pri užívaní s antibiotikami, že ich užijete spolu. To nie je účinné, lebo antibiotiká ihneď probiotiká zabijú. Probiotiká preto treba užívať aspoň dve hodiny po antibiotiku. Pri bežnom užívaní je však jedno, či si ich dáte ráno, na obed alebo večer.