Aktívnosť
Kvalitné prípravky garantujú vysoký počet probiotickách kmeňov až do dátumu spotreby prípravku. Niektoré iné totiž majú ohromujúce množstvo probiotických kmeňov garantované len v okamihu výroby. Postupom času však odumierajú a po dlhšej dobe môže byť ich počet diametrálne odlišný. Dôležitý je spôsob, akým sú tabletky alebo tobolky zabalené a tým chránené pred vplyvom prostredia, v prvom rade vlhkosť.
Symbiotiká
Nápomocná je kombinácia probiotík (dobré baktérie) a prebiotík (potrava pre dobré baktérie). To zaručí, že probiotiká budú mať dosť potravy a teda sily, kým dorazia na správne miesto v čreve. Ak sú v jednom prípravku obe tieto zložky, hovorí sa mu symbiotiká.
Aspoň miliarda
Výrobok by mal obsahovať aspoň miliardu živých probiotických organizmov v jednej tobolke či tabletke. Hodnotu koncentrácie označuje skratka CFU (Colony Forming Unit) a mala by byť minimálne 10 na 9.
Čím viac kmeňov, tým lepšie
Črevná mikroflóra v tráviacom trakte je veľmi rozmanitá a u každého iná. Konkrétne zloženie by sa dalo zistiť iba laboratórne. Preto čím bude širšie spektrum baktérií, tým skôr sa podarí doplniť a obnoviť rovnováhu v črevách. Ideálne by bolo pohľadať v lekárni prípravok s obsahom aspoň deviatich probiotických kmeňov.
Radšej hliník ako plast
Aj skladovanie je veľmi dôležité. Najvhodnejšie sú hliníkové obaly, napríklad vrecko či blister. Najmenej vhodná je plastová dóza. Pri nesprávnom skladovaní môže dôjsť k predčasnej aktivácii „uspatých“ probiotík a tak môžu byť znehodnotené.
Kedy ich brať?
Podľa odborníka, ľudia ich berú hlavne pri redšej stolici, pocite nafukovania, črevnom diskomforte. Jednoducho pri ťažkostiach s trávením. Tie sa vám môžu ľahko prihodiť na dovolenke s exotickú kuchyňou. Veľmi dôležité sú v čase, keď musíte užívať nejaké antibiotiká, ktoré zabijú aj dobre baktérie.
Pri „prežieraní“ nepomôžu
Občas sa dá započuť, že si probiotiká niekto nasadí pred Vianocami či Veľkou nocou, kedy sa očakáva priveľa jedla a pitia. Odborník však hovorí, že to nemá zmysel: „Na zlepšenie trávenia sú enzýmy. Probiotiká na to nie sú,“ zdôrazňuje Bubán.