Znechutení obyvatelia nemôžu vo svojich bytoch dýchať: Smradľavé bzdochy terorizujú Nitru
11. 8. 2020, 8:30 (aktualizované: 20. 4. 2021, 11:32)

Zdroj: ahm
Nevítaný návštevník! V Nitre takmer na všetkých sídliskách ľudia bojujú so smradľavým hmyzom - bzdochou. Takúto situáciu ešte nikdy nezažili.
Zdroj: iStock
Zdroj: ahm
Zdroj: tasr
Galéria k článku
Hmyz sa ľuďom votrel do bytov, kde sa nedá dýchať. Bzdochy majú nalepené na sieťkach a tí, čo nemajú sieťky, ich majú priamo v byte. Situácia je vážna, mesto preto zahájilo postrekovanie. Ľudia sú znechutení z toho, čo majú doma, v panelákoch, ale aj pred vchodom. „To sa nedá dýchať. Je to des! Smrad horší ako na družstve,“ hovorí nahnevaný Nitran Peter (45), ktorý už nevie, čo má robiť.
Takú istú situáciu zažíva aj Henrieta, ktorá má bzdochy priamo na sieťke. „Bývame na Beethovenovej ulici a ak toto je po postreku, tak neviem. Máme ich všade. Na okne, na parapetnej doske i na bielizni, ktorú máme na balkóne. Je ich aj poriadne cítiť. Máme malé dieťa a nie je to vôbec príjemné,“ vysvetľuje znechutená Nitranka, ktorá bzdochy aj nafotila.
Držia sa na brezách
Mesto začalo masívne s postrekmi, no ľudia majú obavy, či to pomôže. Firma strieka brezy, na ktorých sa bzdochy najviac zdržiavajú. „Pred barákom máme brezy na Nedbalovej ulici. Ráno nabehli o 6.15 hod. a začali striekať hore-dole. Samozrejme, v noci má každý otvorené okná a bielizeň na balkóne. Je to normálne? Všetok humus ide na balkóny, do okien. V kultúrnej spoločnosti sa jeden-dva dni dopredu dá oznam,“ hnevá sa jeden z obyvateľov na sociálnej sieti.
Podľa Ľudmily Šterdasovej z Mestského úradu v Nitre nemajú na výber. Musia striekať skoro ráno a len doobeda, kvôli vysokým teplotám. „Máme zamorené už takmer celé mesto. Robíme, čo môžeme a postreky sú už na väčšine mesta. Bzdochy sú len na brezách a práve tie postrekujeme. Veríme, že to pomôže a bzdochy nepôjdu na iné stromy,“ povedala Šterdasová s tým, že ľudia sa nemusia postrekov báť, robí to certifikovaná firma.
Bzdocha
- veľkosť: od 1 mm do cca 90 mm
- na celom svete bolo zaznamenaných viac než 40 000 druhov, z toho takmer tisíc u nás
- väčšina druhov má na zadohrudi pachové žľazy, produkujúce tekutý sekrét, ktorý veľmi odporne zapácha.
Autor: © Nový Čas