Hmyz sa ľuďom votrel do bytov, kde sa nedá dýchať. Bzdochy majú nalepené na sieťkach a tí, čo nemajú sieťky, ich majú priamo v byte. Situácia je vážna, mesto preto zahájilo postrekovanie. Ľudia sú znechutení z toho, čo majú doma, v panelákoch, ale aj pred vchodom. „To sa nedá dýchať.
Takú istú situáciu zažíva aj Henrieta, ktorá má bzdochy priamo na sieťke. „Bývame na Beethovenovej ulici a ak toto je po postreku, tak neviem. Máme ich všade. Na okne, na parapetnej doske i na bielizni, ktorú máme na balkóne. Je ich aj poriadne cítiť. Máme malé dieťa a nie je to vôbec príjemné,“ vysvetľuje znechutená Nitranka, ktorá bzdochy aj nafotila.
Držia sa na brezách
Mesto začalo masívne s postrekmi, no ľudia majú obavy, či to pomôže. Firma strieka brezy, na ktorých sa bzdochy najviac zdržiavajú. „Pred barákom máme brezy na Nedbalovej ulici. Ráno nabehli o 6.15 hod. a začali striekať hore-dole. Samozrejme, v noci má každý otvorené okná a bielizeň na balkóne. Je to normálne? Všetok humus ide na balkóny, do okien. V kultúrnej spoločnosti sa jeden-dva dni dopredu dá oznam,“ hnevá sa jeden z obyvateľov na sociálnej sieti.
Podľa Ľudmily Šterdasovej z Mestského úradu v Nitre nemajú na výber. Musia striekať skoro ráno a len doobeda, kvôli vysokým teplotám. „Máme zamorené už takmer celé mesto. Robíme, čo môžeme a postreky sú už na väčšine mesta. Bzdochy sú len na brezách a práve tie postrekujeme. Veríme, že to pomôže a bzdochy nepôjdu na iné stromy,“ povedala Šterdasová s tým, že ľudia sa nemusia postrekov báť, robí to certifikovaná firma.
Bzdocha
- veľkosť: od 1 mm do cca 90 mm
- na celom svete bolo zaznamenaných viac než 40 000 druhov, z toho takmer tisíc u nás
- väčšina druhov má na zadohrudi pachové žľazy, produkujúce tekutý sekrét, ktorý veľmi odporne zapácha.