Stopku mu vystavil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. "Tisícky fanúšikov na štadiónoch - to nie je v súlade so súčasnou situáciou s koronavírusom v krajine. Nemôžeme si dovoliť nevynútené riziko," napísal Spahn na twitteri.
Kluby z dvoch najvyšších futbalový súťaží v Nemecku by radi už v septembri mali na tribúnach obmedzený počet fanúšikov pri dodržaní sociálnych rozostupov a ďalších opatrení. Limitované by bolo sedenie priaznivcov, zakázaná účasť podporovateľov hostí a na štadiónoch by sa nepredával alkohol. Tímy chceli zaviesť aj vstupenky na meno, aby v prípade potreby bolo možné vyhľadať jednotlivé osoby. "Predstavený koncept je v teoretickej rovine dobrý, dôležitejšie však je to, čo sa denne deje v praxi," uviedol Spahn. Doplnil tiež: "Musíme zostať pozorní. Mať divákov na tribúnach by bol v súčasnej situácii zlý signál."
Ministri zdravotníctva všetkých 16 spolkových krajín Nemecka sa na spoločnom stretnutí zhodli, že návrat fanúšikov na tribúny športovísk nie je prioritou. V krajine doteraz potvrdili cez 217-tisíc osôb nakazených koronavírusom, pričom na následky ochorenia COVID-19 podľahlo cez 9-tisíc pacientov. V porovnaní s Francúzsko, Španielskom či Talianskom má síce Nemecko dobré "čísla", ale v krajine sa obávajú opätovného zvyšovania počtu prípadov. Počas minulého týždňa v Nemecku zaznamenali najvyšší denný prirastok prípadov osôb spotvrdeným vírusom za ostatné tri mesiace, v stredu ich diagnostikovali cez tisíc.
"Aktuálne neplánujeme otvoriť tribúny skôr ako koncom októbra. Po tomto termíne môžeme situáciu prediskutovať," informoval zástupca Berlína Dilek Kalayci. Ministerský predseda Bavorska Markus Söder bol hlavným zástancom reštartu sezóny 2019/2020 v I. bundesligy bez fanúšikov. Teraz však tvrdí, že ak by tieto obmedzenia trvali aj v septembri, bol by to zlý signál. "Bolo by to devastujúce smerom k obyvateľstvu," myslí si