Pôvodne chcel, aby študenti necestovali posledné dva prázdninové týždne do zahraničia, inak nepôjdu na začiatok školského roka. Jeho plány však narazili na radikálny odpor medzi jeho kolegami vo vláde. Ako prvý sa ozval šéf školstva Branislav Gröhling (46), ku ktorému sa napokon pridal aj premiér. Po novom tak pre rodičov bude povinnosť nepustiť do školy dieťa s infekčnými príznakmi.
Pandemická komisia, pod vedením šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího, sa v utorok zišla a po vyše 6 hodinách rokovania nečakane oznámila aj opatrenia pre nástup detí do škôl a predškolských zariadení. Krajčí chcel, aby každé dieťa, ktoré pôjde do školy, muselo odovzdať čestné prehlásenie o bezinfekčnosti a o tom, že nenavštívilo zahraničie či medzinárodné podujatia.
„V prípade, že dieťa nebolo za posledných 14 dní v zahraničí, bude stačiť čestné prehlásenie rodiča a môže ísť do školy. Zároveň neodporúčame, aby sa cestovalo teraz, pred začiatkom školského roka, s deťmi do zahraničia. Slovensko je na tom stále dobre, v porovnaní s okolitými krajinami, to si treba neustále pripomínať,“ vyhlásil Krajčí s tým, že v opačnom prípade žiak nebude môcť nastúpiť do školy. Vyhnúť sa karanténe v domácom prostredí bude môcť dieťa až po teste na COVID-19, ten ale nebude bezplatný.
Gröhling vs. Krajčí
Krajčího plány však narazili na ministra školstva Branislava Gröhlinga, ktorý chce presadiť alternatívne podmienky pre školákov. „My máme kompromisný návrh k tomuto, ktorý už máme otestovaný počas tých troch mesiacov. Bude sa podpisovať čestné prehlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa nemá žiadne príznaky,“ priblížil v stredu minister školstva Gröhling a apeloval na ďalších členov vlády, aby viac vážili slová smerované k školstvu a zbytočne tak nestresovali deti ani rodičov.