Napísal to premiér na sociálnej sieti. Dôvodom je fakt, že státisíce detí sa vrátia do škôl a z nich mnohé z dovoleniek v zahraničí.
Matovič dúfa, že väčšina rodičov bude zodpovedná a nepošle svoje deti do školy, ak dovolenkovali v rizikovej krajine, kým nepodstúpia test. V prípade, že zodpovední nebudú, zataja, v akej krajine boli, ohrozia podľa premiéra iné deti v škole. "Pani prezidentka vetovala zákon, ktorý by nám nezodpovedníkov identifikoval. Bohužiaľ," píše premiér. Odkazoval tak na vrátený zákon o elektronických komunikáciách. Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR mal umožniť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách.
Navrhol preto na konzíliu, aby pre ochranu detí nariadili povinosť mať rúška aj v triede, a to počas prvých 2 týždňov v škole. "Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti Covid-19 neprenášajú," dodal.
Viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková na otázku agentúry SITA, či je opatrenie vhodné, odpovedala, že ak o nevyhnutnosti a rozsahu tohto a ďalších opatrení rozhodnú odborníci, bude nutné urobiť všetko pre to, aby sa dodržiavali.
Pandemická komisia v stredu 12. augusta navrhla vláde, aby deti pri nástupe odovzdali čestné prehlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa a o tom, že v posledných dvoch týždňoch nebolo v zahraničí. Týkalo sa to pritom všetkých krajín, a to aj tých, ktoré Slovensko označilo ako „zelené“, teda bezpečné. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) však podal protinávrh. Po niekoľkohodinovom rokovaní nakoniec povedal, že čestným prehlásením, ktoré žiak odovzdá na začiatku školského roka, rodič vyhlási, že jeho dieťa nemá príznaky ochorenia COVID-19 a že nenavštívilo „červenú“ krajinu. Matovič však na tlačovej konferencii po vláde povedal, že Gröhling „predbieha“ a konečné znenie vyhlásenia bude mať na starosti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).