"Začiatok školského roka je intenzívny čas - viac ako 700-tisíc detí a študentov sa začne socializovať. A na to sa v čase rozvíjajúcej sa druhej vlny pandémie sa musíme čo najlepšie pripraviť," uviedol Krajčí.
Konzílium odborníkov nebude do 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín, Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť ak majú maloleté deti. Zoznam menej rizikových krajín a regiónov sa od septembra bude aktualizovať každé dva týždne.
Medzi rizikové regióny v Európe zaradili napríklad Prahu a okolie v Česku, Splitsko-Dalmatínsku župa pri Jadranskom mori v Chorvátsku, pohraničie Slovenska s Poľskom, katalánsko v Španielsku, Belgicko, Maltu, Veľkú Britániu.
Od žiakov sa bude vyžadovať čestné vyhlásenie pri nástupe do školy. Bude v ňom dotazník - či od 17. augusta bolo dieťa mimo SR alebo či sa dieťa od 17. augusta do začiatku školského roku zúčastnilo hromadného podujatia. Okrem toho rodič podpíše vyhlásenie o bezinfekčnosti - že dieťa neprejavuje príznaky infekčného ochorenia. Zamietli povinnú 14-dňovú karanténu.
Ak rodič uvedie, že bolo dieťa mimo SR alebo sa zúčastnilo hromadného podujatia, bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa ako aj u najbližších príbuzných. Ak sa prejavia nejaké príznaky, bude musieť kontaktovať lekára.
Obdobie od 1. septembra je veľmi rizikové, preto sa konzílium dohodlo, že rúška budú prvé dva týždne povinné v triedach na druhom stupni a na stredných školách. Ostatní žiaci ich budú mať povinné iba v spoločných priestoroch. Na prvom stupni a v materských školách deti rúška mať nebudú musieť.
Od 1.9 do 1.10. neodporúča konzílium organizovať hromadné podujatia. Bude platiť zákaz hromadných podujatí nad 1000 ľudí vrátane športových. Zakážu sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí, ako aj tie po 23.00 h s výnimkou svadieb. Kapacita kúpalísk a akvaparkov bude obmedzená o polovicu.
"Od prvého septembra dôjde k veľkej socializácii našich detí a študentov, čo je vždy živná pôda na zvýšenú aktivitu vírusu. Potrebujeme ubrať replikáciu vírusu, preto sme sa rozhodli zakázať hromadné podujatia nad 1000 účastníkov v exteriéri, v interiéri nad 500 účastníkov. Samozrejme, stále sú povinné rúška," povedal šéf rezortu zdravotníctva.
K zákazu hromadných podujatí sa podľa neho pristupuje na základe skúseností zo zahraničia. Poukázal na nákazu návštevníkov športových podujatí v Taliansku, Chorvátsku či Srbsku. "Je veľmi ťažké dohľadať kontakty, a to ochorenie potom prechádza do nekontrolovanej fázy," poznamenal.
Zamestnávateľom zrejme pribudne povinnosť zamedziť vstupu zamestnancov z rizikových krajín do všetkých prevádzok a pracovísk, ak sa nepreukážu negatívnym PCR testom a potvrdením o ich registrácii na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.
Pripomenul, že vyzvali veľké firmy a zamestnávateľov, aby si aktualizovali svoje pandemické plány a nachystali sa na zvýšený počet prípadov pozitívne nakazených novým koronavírusom. "Je to z toho dôvodu, že do tých firiem sa dostávajú ľudia, ktorí častokrát prichádzajú z rizikových krajín, zanesú infekciu do kolektívu, do firmy a následne nám enormne narastá počet pozitívnych prípadov," povedal Mikas.
Tvrdí, že tento krok je najmä v záujme firiem, so zamestnávateľmi však ešte musia rokovať.