Univerzita v Liege bude na desiatkach tisíc študentov skúšať, aké spoľahlivé sú domáce testy pracujúce so vzorkou slín. Experti tvrdia, že ich nižšia spoľahlivosť oproti súčasným testom môžu čiastočne kompenzovať opakované testovania, uviedla agentúra Reuters.
Univerzita vyvinula detekčnú metódu, pri ktorej sa vzorka slín skúma v uzavretej kapsuli. Podľa univerzitných vedcov to môže významne prispieť k prekonaniu jednej z hlavných prekážok na ceste k rozšíreniu testovacích kapacít, ktorou je nedostatok ľudí odoberajúcich vzorky. Prítomnosť vírusu spôsobujúceho chorobu Covid-19 sa teraz väčšinou skúma pomocou výterov z nosohltana, čo vyžaduje personál v ochrannom odeve. Mnohým ľuďom je takýto spôsob testovania navyše nepríjemný.
Zhruba 30.000 študentov a zamestnancov univerzity preto bude od septembra do decembra každý týždeň nosiť do univerzitného laboratória uzatvorené vzorky svojich slín. "Večer budú mať výsledky," popísal agentúre Reuters jednu z výhod novej metódy zástupca šéfa univerzitného výskumu Fabrice Bureau. Na vyhodnotenie súčasných testov čakajú ľudia väčšinou niekoľko dní.
Nevýhodou je podľa Bureaua menšia spoľahlivosť nového postupu. Zatiaľ čo pri skúmaní vzoriek z nosa sa podarí nákazu odhaliť v 80 percentách prípadov, zo slín je úspešnosť šesťdesiatpercentná. Čiastočne vyvážiť tento nedostatok ale môže opakovanie testov, ktoré je jednoduchšie ako v prípade doterajšieho postupu, dodal Bureau.
Metódu odoberania vzoriek slín teraz skúša podľa Reuters Británia, ktorá sa tiež snaží nájsť spôsob, ako otestovať čo najväčšiu časť populácie.
Pokiaľ na základe skúšobného testovania v Liège schvália belgické úrady celoštátne používanie slinných testov, mohlo by to od budúceho roka výrazne rozšíriť kapacitu na testovanie v jedenásťmiliónovom Belgicku, kde sa od začiatku epidémie koronavírusu nakazilo viac ako 75.000 ľudí a takmer 10.000 ich zomrelo. Belgicko v súvislosti s aktuálnym nárastom počtu prípadov Covidu-19 plánuje od jesene začať testovať až 90.000 ľudí denne.