Grilovacie korenie predávané v sáčkoch alebo ako pasta v tubách obsahuje okolo 50 – 60 % soli, sušené byliny a koreniny, zvýrazňovače chuti, stabilizátory či arómy. Je rýchle a praktické aj pre kuchárov začiatočníkov, ktorí si vlastnú zmes namiešať nechcú, alebo nevedia.
Odborníčka Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment® však varuje: „Zmesi korení sú polotovary, v ktorých nevieme kontrolovať zloženie,“ a radí: „Ideálnym riešením je preto príprava vlastnej grilovacej zmesi, ktorú si pripravíte podľa chuti, so zníženým obsahom soli, bez aróm a dochucovadiel.“ Odborníci dTestu, ktorí podrobili prípravky rôznym skúškam, žiaden z testovaných výrobkov neoznačili za nevhodný z hľadiska obsahu škodlivých pesticídov, či plesní.
Neplaťte zbytočne za drahú soľ
Hana Hoffmannová, šéfredaktorka magazínu dTest
- Pri výbere grilovacieho korenia by ste mali sledovať, koľko obsahuje soli. Túto informáciu nájdete na obale vždy a platí, že čím menej, tým lepšie. Prvú priečku v tabuľke pripadla prípravku Kulinář Grilovací koření, zásluhu na tom má predovšetkým práve nízky obsah soli.
Kontrolujte prídavné látky
Katarína Skybová, Inštitút redukcie a prevencie nadváhy kompliment®
- Väčšina grilovacích korení obsahuje ingrediencie, ktoré v domácnosti bežne nájdeme. Ak sa však rozhodnete pre korenie zo sáčku, vyberajte také, ktoré obsahuje okrem byliniek čo najmenej prídavných látok.