V zbierkach slovenských múzeí sa ich nachádza niekoľko, jeden z takýchto unikátov je od stredy vystavený aj v priestoroch Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach. Vzácny secesný pohrebný koč je najväčším zbierkovým predmetom v Považskom múzeu v Žiline, pod ktoré múzeum spadá.
„Koč sa pôvodne používal v obci Tešedíkovo v okrese Šaľa a múzeu ho v roku 1985 odpredal za 1 500 Kčs vtedajší administrátor farnosti Imrich Unger. Koč bol funkčný, avšak v opotrebovanom stave. Kvôli náročnosti práce a vysokému finančnému zaťaženiu sa reštaurovanie začalo až v roku 2019,“ vraví hovorkyňa Považského múzea v Žiline Magdaléna Lacková. Zodpovednú úlohu výborne zvládol reštaurátor Jozef Barinka a koč sa do múzea vrátil v júli tohto roka. Reštaurovanie sa financovalo najmä z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia, ale aj z vlastných zdrojov Považského múzea v Žiline.
Historická hodnota
Bežné koče boli symbolom elegancie a bohatstva vyšších zámožných vrstiev, pohrebné koče však boli ešte výnimočnejšie a špecialisti sa na nich narobili. „Na výrobe sa pôvodne podieľali rôzne profesie ako kolári, kováči, rezbári či krajčíri,“priblížil historik dopravy a vedúci Múzea dopravy Peter Šimko. Meno výrobcu ani presný rok vyhotovenia však nie je známy.
„Výroba osí náprav však spadá do obdobia 1873 – 1924 a umeleckým slohom ozdôb i celkového vzhľadu je secesia, ktorá sa uplatňovala do konca 20. rokov 20. storočia. Vek koča tak možno odhadnúť na 100 až 120 rokov,“ vyratúva s tým, že nejde o lacný špás. „Reštaurovanie koča stálo 32 500 eur a jeho historická hodnota je nevyčísliteľná, pretože na Slovensku sa zachovalo len niekoľko kusov a každý z nich je originál,“ zdôraznil.
- Vek: cca 120 rokov
- Odpredajná cena : 1500 Kčs
- Cena za reštaurovanie: 32 500 eur
- Hmotnosť: 600 kg
- Dĺžka: 4 m
- Výška: 3 metre