V sobotu o tom informoval odborník na životné prostredie, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. "Od rána sa posilňuje bezpečnosť popri celom pobreží. Je núdzový stav," povedal pre DPA nezávislý konzultant v oblasti životného prostredia Sunil Korwarkasing, keď si prezrel zábery dronu na plavidlo.
Vrtuľníky zápasili s časom a od skorého sobotňajšieho rána lietali medzi nákladnou loďou a pobrežím - odčerpávali z lode zvyšné ropné látky. Z tankera, ktorý narazil na plytčinu pri ostrove v Indickom oceáne 25. júla, uniklo do panensky čistých pobrežných vôd pri letovisku obľúbenom u mladomanželov približne 1000 ton vykurovacieho oleja. Táto oblasť je známa veľkým množstvom vzácnej fauny a flóry.
Japonská spoločnosť Nagashiki Shipping, zodpovedná za nehodu, vo štvrtok oznámila, že odčerpávanie zvyšných 3000 ton ropných látok z lode je už takmer dokončené. Nie je jasné, koľko ropných látok ešte v sobotu zostalo na lodi.
Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila minulý týždeň v súvislosti s poškodením japonskej nákladnej lode a ohrozením životného prostredia stav environmentálnej núdze. Avšak občania, ktorí sa zapájajú do čistenia pláží a lagún, vládu vinia, že v krízovej situácii konala príliš pomaly. Medzinárodná nezisková organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace žiada dôkladné a úplné vyšetrenie nehody. Uviedla, že nie je jasné, prečo nákladná loď priplávala tak nebezpečne blízko k útesu a prečo orgánom trvalo celé dni, kým prišli na miesto.