Tieto prípravky sú len na predpis a počet užívateliek na Slovensku výrazne klesá. Rôznou antikoncepciou sa ľudia zaoberajú už po stáročia. Hormonálne tabletky však boli Americkým štátnym úradom pre potraviny a lieky schválené 18. augusta 1960.
Takýchto prípravkov je na trhu mnoho a neslúžia len na to, aby zabránili tehotenstvu. „V určitých prípadoch sa antikoncepcia predpisuje napríklad pri liečbe endometriózy, úspešne ňou možno riešiť poruchy menštruačného cyklu, akým je napríklad silné a časté krvácanie (hypermenorea, menoragia), ktoré spôsobuje chudokrvnosť a je typické najmä pre mladé dievčatá alebo, naopak, pre ženy v menopauze,“ vysvetľuje gynekológ Tomáš Fait.
Možno ňou zmierniť aj bežné príznaky predmenštruačného syndrómu, akými sú bolesti hlavy, bolesti v panvovej oblasti, napätie v prsiach či zmeny nálad. Foriem, ako užívať hormonálnu antikoncepciu, je viacero. Vyrába sa vo forme tabletiek, vaginálnych kúžkov, náplastí, injekcií, podkožných implantátov.
Počet žien užívajúcich antikoncepciu klesá. V roku 2009 podľa štatistík Národného centra zdravotníckých informácií užívalo antikoncepciu skoro 380-tisíc žien. „V roku 2019 bol počet žien užívajúcich antikoncepciu 185 945 a väčšinu (143 811) tvoria práve užívateľky hormonálnej antikoncepcie,“ uviedla Veronika Beňadiková z NCZI.
História antikoncepčnej tabletky
- 18. augusta 1960 schválil Americký štátny úrad pre potraviny a lieky používanie prvej hormonálnej tabletky
- obsahoval kombináciu estrogénu a gestagénu
- vysoké množstvo estrogénu spôsobovalo ženám problémy
- v roku 1969 obmedzili obsah estrogénov v jednej pilulke a postupne klesal na dnešných 15 mikrogramov
Poisťovňa tieto tabletky neuhrádza - Peter Krajkovič, gynekológ Sanatórium Helios
V akom veku sa predpisuje?
Hormonálnu antikoncepciu predpisuje gynekológ od začiatku pohlavného života, teda od veku najskôr 15 rokov. V nižšom veku ju možno predpísať iba z iného zdravotného dôvodu s náležitým poučením.
Platí ju poisťovňa?
V niektorých krajinách hradí hormonálnu antikoncepciu zdravotná poisťovňa, na Slovensku však nie. Mesačne to vychádza od 8 do 20 eur.
Kto ju nemôže užívať?
Táto forma antikoncepcie sa nemôže užívať pri poruchách zrážania krvi, vážnom ochorení pečene, trombembolickej chorobe, niektorých nádorových ochoreniach, ťažkom zdravotnom stave s viacerými ochoreniami. Je veľa typov antikoncepcie, každý má ešte svoje kontraindikácie. V takom prípade sa volí iná forma.
Rastie záujem o ňu?
Práve naopak, počet predpisovanej antikoncepcie na Slovensku z roka na rok klesá. Ženy strácajú záujem hlavne pre rôzne antikampane proti hormónom.