Ambasádor Bieloruska v Bratislave sa stal prvým vysokopostaveným predstaviteľom Lukašenkovho režimu, ktorý sa pridal na stranu protestujúcich. Nemohol sa viac pozerať na násilie proti demonštrantom. Poslednou kvapkou sa stalo, keď medzi ľuďmi, ktorých zbila polícia, spoznal spolužiaka svojej dcéry. „Poznali sme toho chlapca, keď bol mladší. Bol veľmi tichý. Nebol to typ, ktorý by dokázal urobiť zlý krok, postaviť sa úradom,“ povedal Leščeňa televízii Sky News.
„A našli sme jeho fotku po stretnutí s policajnými jednotkami OMON. Myslím, že to bola posledná vec, ktorá ma posunula k rozhodnutiu urobiť to vyhlásenie,“ povedal o tom, čo ho viedlo k tomu, aby sa postavil do tábora odporcov režimu. Predtým mu verne slúžil, bol aj poradcom prezidenta. Aj teraz hovorí, že ako veľvyslanec je zodpovedný za silné Bielorusko. „Mojou zodpovednosťou je brániť moju krajinu. Je však nevyhnutné vypočuť si hlas vlastného ľudu – to je základom silnej krajiny, ktorá by nemala podliehať vplyvom zo zahraničia. Myslím, že jediným východiskom z tejto situácie sú nové voľby,“ tvrdí.
Veľvyslanec sa domnieva, že mnohí jeho kolegovia majú rovnaké pocity, ale obávajú sa následkov. Obavy priznáva aj on. „Urobil som rozhodnutie, prekročil som svoj vnútorný Rubikon. Očakávam za to veľa hlavybôľov. Mám strach, som len človek, ale z morálneho hľadiska to bola veľká úľava,“ dodal. „Moje vyhlásenie bolo úprimné a od srdca. Nespravil som ho len preto, aby som získal politický azyl. Je jasné, že ma odvolajú a nariadia mi vrátiť sa do Bieloruska. A to aj urobím, vrátim sa do Bieloruska,“ tvrdí skúsený diplomat. Nakoniec svojich nadriadených predbehol a odstúpil sám.
Je to jediný bieloruský veľvyslanec, ktorý začal kariéru už v časoch Sovietskeho zväzu. Po vyhlásení nezávislosti Bieloruska bol veľvyslancom v Egypte a potom v Izraeli. Na Slovensku pôsobí štyri roky. „Mám pocit, že mnohí kolegovia by mali zdieľať môj postoj, ale je jasné, že majú obavy a nechcú byť odvolaní. Myslia na svoj pohodlný život. Pre mňa je to však skutočná úľava. Úprimne si myslím, že je to veľmi dôležitý bod v mojom živote,“ uzavrel Leščeňa.
Lukašenka vypískali
Na demonštrácii sa v nedeľu v Minsku zišlo podľa rôznych odhadov 100-tisíc až 200-tisíc ľudí. Protesty sa konali aj v ďalších mestách po celej krajine. Tá sa v pondelok zobudila do štrajkového rána. K protestom sa pridali zamestnanci závodov. Prezident Alexandr Lukašenko do jedného podniku zavítal, aby sa prihovoril štrajkujúcim robotníkom. Tí ho však vypískali a skandovali: „Odíď!“ Opozičná líderka Svitlana Cichanovská naznačila, že by sa mohla ujať dočasnej vlády. Situáciou v Bielorusku sa v stredu bude zaoberať mimoriadny summit EÚ.