Národné zhromaždenie, ktoré je považované za poslednú baštu opozície, uviedlo, že voľby sú "organizované tyraniou, ktorá sa usiluje uzurpovať zákonodarnú moc".
Národné zhromaždenia vyjadrilo vďačnosť členským krajinám Európskej únie, Limskej skupine združujúcej niektoré krajiny Latinskej Ameriky a Kanadu i Spojeným štátom za ich minulotýždňové vyhlásenie, v ktorom spochybnili užitočnosť decembrových volieb a žiadali vytvorenie dočasnej vlády s cieľom uskutočniť transparentné voľby.
Hlavné opozičné strany plánujú tieto voľby bojkotovať. Tvrdia, že ide o pokus vlády prezidenta Nicolása Madura zmocniť sa podvodom Národného zhromaždenia.
Vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó sa ešte v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely a za hlavu štátu ho uznali desiatky krajín sveta. Nepodarilo sa mu však zosadiť Madura, ktorému poskytujú podporu Rusko, Čína, Kuba či Irán.
Vládnuca Zjednotená socialistická strana Venezuely (PSUV) v utorok odmietla údajný plán USA na bojkot volieb. "Železnú vôľu Venezuelčanov" hlasovať v parlamentných voľbách nezlomí diplomatický nátlak, hospodárske vydieranie alebo hrozba invázie, uviedla PSUV v súvislosti hospodárskymi sankciami zo strany USA a možným vyslaním vojakov do Venezuely.