"Odsudzujeme vojenský prevrat," povedala Merkelová novinárom v Berlíne po skončení mimoriadneho videosummitu európskych lídrov, pričom vyzvala na "hľadanie politického riešenia". Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita (75) bol v utorok donútený podať demisiu po tom, čo ho spoločne s premiérom vodcovia vzbury z Národného výboru pre spásu ľudu (CNSP) zadržali.
Misia OSN v Mali (MINUSMA) podľa Merkelovej zatiaľ nie je vzburou ovplyvnená. "Vojaci sú v kasárňach ďaleko od Bamaka (hlavného mesta). Súčasťou misie MINUSMA je približne 900 nemeckých vojakov. Celkovo misia pozostáva z približne 13 000 vojakov. V Mali pôsobí od roku 2013, keď džihádisti obsadili sever krajiny.
"Situáciu, samozrejme, veľmi pozorne sledujeme. Sme takisto v úzkom kontakte s Francúzskom," pokračovala Merkelová. "V tomto čase to (prevrat) nemá nijaký vplyv na činnosť vojakov. Urobíme všetko pre zaistenie ich bezpečnosti," dodala. V súvislosti so situáciou v Mali sa v stredu uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).