Tá u nás bola presne 22. apríla, keď kompetentní zachytili 1 022 chorých na COVID-19. V utorok odhalili testy nových 100 pozitívnych ľudí a aktívnych prípadov tak celkovo bolo 992. Práve v čase, keď prekonávame v počte nakazených vrchol prvej vlny, premiér Igor Matovič (47) oznámil, že všetko je v rukách pandemického štábu pod vedením jeho ministra. V súčasnosti je v nemocniciach 64 pacientov s potvrdeným koronavírusom.
Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú však len štyria. Pľúcnych ventilácií máme približne 800, čiže o nezvládaní pandémie zatiaľ hovoriť nemožno. Aktuálne pribúdajú najmä sezónni pracovníci zo zahraničia. „Je naplánované testovanie ďalších zamestnancov, vrátane externej dopravnej obsluhy, dá sa preto očakávať, že počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 bude ešte rásť,“ uviedla Račková.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí však varuje, že očakávajú zhoršenie situácie. „Zdá sa, že druhá vlna bude vzhľadom na uvoľnené opatrenia, čo sa týka početnosti prípadov a hospitalizovaných na území Slovenska výraznejšou, ako bola prvá vlna,“ povedal v stredu na rokovaní vlády. Sám pripomína, že napriek vysokým číslam nemožno prepadať panike, no musíme byť obozretní. „Hoci máme dostatok pľúcnych ventilátorov, pacient je naň odkázaný dlhé obdobie, nie sú to jednoduché stavy,“ dodal.
Kritika Krajčího
On sám v súčasnosti šéfuje pandemickej komisii, ktorá prijíma aktuálne opatrenia či vyhodnocuje zoznam menej rizikových krajín. Premiér Matovič hovorí, že zvládanie situácie je v rukách Krajčího. „Dnes túto úlohu dobrovoľne prebrala pandemická komisia. Ja nie som jej členom, môžem tam prísť, ale nemám ani hlasovacie právo,“ skonštatoval s tým, že ak bude vidieť, že situáciu nezvládajú, bude sa snažiť zapojiť.
„Verím, že pandemická komisia zvládne situáciu a bude mať také výsledky, aké sme mali v prvej vlne,“ dodal. Matovič však zároveň skritizoval napríklad postup pri určovaní červených a zelených krajín. „Pandemická komisia povedala, že bude zoznam prehodnocovať každé dva týždne. Treba sa na to pýtať ministra zdravotníctva, ktorý komisiu vedie. Ja by som prehodnocoval zoznam aj zo dňa na deň,“ neodpustil si Matovič.
Nezabudol nepriamo skritizovať ani prezidentku Zuzanu Čaputovú, keďže mu prekáža, že nepodpísala zákon, ktorý umožňoval hygienikom sledovať návrat nakazených ľudí z rizikových krajín. Prezidentka ho označila za protiústavný. Matovič však trvá na svojom: „Čo by sme dnes všetci dali za možnosť vedieť o tých, ktorí prišli z nebezpečných krajín a ignorujú povinnosť nahlásiť sa na Úrade verejného zdravotníctva!“
Krajčí hovorí, že konzílium zasadne na konci augusta a nevylúčil, že sa budú prijímať nové opatrenia aj na dennej báze. O určovaní krajín chce rozhodovať tak, aby sa vedeli prispôsobiť situácii ľudia. Vyzýva hlavne na zodpovedné dodržiavanie opatrení.
Ako to je v okolitých krajinách
- Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že za 24 hodín zaregistrovali 1 967 nových prípadov koronavírusu, čo je doposiaľ najvyšší denný nárast. Doterajší rekord 1 847 prípadov za deň zaznamenali minulý týždeň.
- V Česku v utorok pribudlo 282 potvrdených prípadov. Aktuálne je 4 934 chorých, z toho 122 pacientov si vyžaduje hospitalizáciu. S ťažkým priebehom choroby bojuje 29 ľudí, čo je najviac od 21. mája.
- V Maďarsku v stredu ohlásili 32 nových prípadov. Chorých je 782, z toho 57 pacientov je v nemocniciach. Sedem si vyžaduje napojenie na ventilátor.
- V Poľsku od utorka pribudlo 735 prípadov. Hospitalizovaných je 2 097 pacientov, v karanténe je 103 621 ľudí.