Policajní špecialisti na environmentálnu kriminalitu z Prezídia Policajného zboru (PZ) zasahujú v objekte kúpaliska už od stredy (19. 8.) neskorého večera.
"Spolu s ďalšími útvarmi polície a znalcami zabezpečujeme dôkazy a stopy pre vyšetrovanie a znalecké skúmanie. Prebiehajúce vyšetrovacie úkony súvisia s podozrením z trestných činov ohrozenia a poškodenia životného prostredia a legalizácie príjmu z trestnej činnosti vo veľkom rozsahu," informoval hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.
Vyšetrovanie sa týka čerpania a používania termálnej vody bez príslušných povolení a v rozpore s vydanými povoleniami. Súčasne je zamerané aj na závažné znečisťovanie životného prostredia vypúšťaním bazénovej vody bez povolenia do vodného toku. "Bližšie informácie o prebiehajúcej akcii z taktických dôvodov nebudeme uvádzať," skonštatovala polícia. Objekt kúpaliska v Podhájskej bude pre verejnosť uzavretý až do ukončenia vyšetrovacích úkonov. "Predpokladáme, že svoju činnosť na kúpalisku ukončíme v priebehu dnešného dňa," uviedla polícia.
Jeho slová potvrdili aj geológovia, podľa ktorých patrí ložisko geotermálnej vody k uzavretým ložiskám, čo znamená, že sa neobnovuje, a preto je nevyhnutné použitú vodu zatláčať naspäť. S cieľom zatláčania vody späť bol pred zhruba 35 rokmi vybudovaný reinjektážny vrt, ktorý však nebol využívaný. Vtedajší starosta Podhájskej Vladimír Bakoš tvrdil, že kúpalisko nemôže použitú vodu reinjektovať z hygienických dôvodov. Krajský úrad životného prostredia v Nitre však oponoval, že reinjektovaná by mala byť všetka voda, ktorá vyteká z vrtu. "To sa nerobí a nikto to nekontroluje. Kúpalisko vodu aj všetok odpad veselo vypúšťa do Lisky, čím sa narúša ekosystém. Nehovoriac o tom, že ľudia v našej obci tou vodou polievajú záhrady," upozorňoval už v roku 2010 Golha.