Vakcína, predbežne schválená len ruskými zdravotníckymi úradmi, zatiaľ neprešla testovaním, ktoré WHO vyžaduje pred udelením licencie akejkoľvek očkovacej látke. Klinické testovanie novej vakcíny však ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2 000 ľudí sa začala v stredu 12. augusta.
Šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge sa vyjadril, že organizácia víta všetky pokroky v rámci vývoja vakcíny, každá očkovacia látka však musí byť podrobená rovnakým klinickým skúškam.
"Táto obava, ktorú máme ohľadom bezpečnosti a účinnosti, sa netýka špecificky ruskej vakcíny, ale všetkých vakcín, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú," povedala doktorka Catherine Smallwoodová z európskej pobočky WHO.
Napriek tomu, že WHO sa snaží o zrýchlenie vývoja koronavírusovej vakcíny, zároveň chce "skutočne pochopiť, v akom štádiu sa vakcína nachádza, a získať čo najpodrobnejšie informácie ohľadom krokov, ktoré už boli podniknuté" v rámci testovania, doplnila.
Podľa vedcov jediným spôsobom, ako overiť účinnosť experimentálnych vakcín, je otestovať ich na vzorke niekoľko desaťtisíc ľudí. Klinické skúšky ďalších dvoch kandidátov na vakcínu už začali napríklad v USA, kde sa im podrobí najmenej 30 000 účastníkov.
Doktori by podľa Kremľa mohli dať zaočkovať najprv samých seba už tento mesiac. Hromadné testovanie by chceli spustiť od októbra.