Na nezvyčajných nočných trasách nahliadnu na inak neprístupné miesta kaštieľa. Okrem úzkych chodieb pre služobníctvo prejdú aj k výnimočným svetlíkom, vyobrazeniam potomkov Andrássyovcov, ale krásne sprievodkyne im ukážu aj záhadné schodisko. Historička umenia Timea Mátéová, ktorá je zároveň aj riaditeľkou múzea, prezradila, že o živote Andrássyovcov sa toho vie veľa, ale stále vie rozľahlá stavba niečím prekvapiť.
„Existuje aj odvrátená stránka kaštieľa. Sú to miestnosti, ktoré verejnosť nevidí. Po netradičných trasách sprevádzame návštevníkov počas Noci múzeí, ale kvôli pandémii sme sa rozhodli ich potešiť aj teraz v auguste. Pri prehliadkach používame služobnícke schodisko, kadiaľ napríklad dovážali aj stravu počas hodovania šľachty, ktoré trvalo veľmi dlho,“ vysvetlila riaditeľka. Upozornila aj na to, že bežnou súčasťou pokrmov bolo exotické ovocie, horúca čokoláda aj zmrzliny od výmyslu sveta.
„V pivnici kaštieľa po zoštátnení tejto pamiatky našli vtedajší súdruhovia až 512 fliaš tokajského vína, 7 fliaš tvrdého alkoholu a niekoľko kíl ruského čaju. Správa o tom sa nachádza v našom archíve a píše sa tam, že všetky fľaše boli znehodnotené. Treba si len domyslieť, čo asi s nimi nálezcovia urobili,“ s úsmevom dodala Mátéová. Jedným z menej známych faktov o grófovi Gejzovi Andrássym je, že ročné zisky mal síce až tri milióny forintov, ale jeho nákladný životný štýl vrátane potuliek svetom zhltol aj päť miliónov.
História Betliara
- Pochádza zo začiatku 18. storočia, stojí na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov
- Dal ho postaviť Štefan Andrássy
- Šľachtici ho zaplnili nábytkom a umeleckými dielami