Napriek tomu, že magistrát stojí za biologickým postrekom, v Devínskej Novej Vsi už ľudia radšej nevychádzajú večer von, ani nesedia na terasách. Preto požiadali o povolenie na použitie chemického postreku. Striedavé vysoké teploty s dažďom zapríčinili premnoženie komárov. Obyvatelia niektorých častí Bratislavy preto žiadajú, aby sa situácia začala riešiť. Hlavné mesto trvá na tom, že forma chemického postreku je extrémne škodlivá pre ľudí aj živočíchy a rastliny.
„Chemický postrek sme zavrhli, lebo tieto látky majú dokázané vážne škodlivé účinky na naše zdravie a okrem premnožených komárov hubia aj iné druhy živočíchov. Navyše predstava chemického postreku v chránených oblastiach - Lužných lesoch, Malých Karpatoch alebo na Devínskej kobyle, ktoré sú okrem záplavových území zároveň hlavnými liahniskami komárov v našom meste, je neakceptovateľná a v prípade lokalít s najvyšším stupňom ochrany ju zákon ani neumožňuje,“ informoval primátor Matúš Vallo prostredníctvom svojej sociálnej siete.
V boji s okrídleným hmyzom nechal napokon mestským častiam voľné ruky. „Mestské časti môžu o povolenie v prípadoch vyššieho stupňa ochrany na chemický postrek samy požiadať príslušné úrady a mesto Bratislava im nebude prekážkou,“ doplnil Vallo.
Najväčšie problémy v Dúbravke aj v Devíne
Komplikovaná je situácia v Záhorskej Bystrici, Dúbravke, Devíne a Devínskej Novej Vsi. Devínska Nová Ves už ohlásila, že použije chemický postrek, pretože situácia je alarmujúca. „Devínska Nová Ves bude realizovať pozemný postrek v intraviláne mestskej časti v skorých ranných hodinách v pondelok, respektíve utorok, a to v závislosti od počasia. Upozorňujeme obyvateľov, aby si zabezpečili domáce zvieratá a chovy včiel a aby si v uvedenom čase ponechali uzatvorené okná,“ vyzvala občanov devínskonovoveská samospráva. Záhorská Bystrica si vybrala rovnako chémiu.
„Na základe mnohých požiadaviek od obyvateľov mestská časť Záhorská Bystrica v piatok vykonala dezinsekčný zemný postrek proti komárom,“ uviedla mestská časť. K týmto oblastiam sa pravdepodobne pridá aj Lamač. „Lamač nepatrí medzi najviac postihnuté mestské časti Bratislavy, pokiaľ ide o výskyt komárov, avšak aj u nás je situácia pomerne vážna. Čo sa týka nášho postupu, rozhodneme o ňom v pondelok a zvážime prípadné nasadenie chemického postreku, ktorému sme sa snažili doposiaľ vyhnúť,“ konštatoval starosta Lamača Lukáš Baňacký.
Chemický postrek môže ohroziť prostredie
Marek Semelbauer, Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied
- Treba si uvedomiť, aké dôsledky bude mať naše rozhodnutie na životné prostredie, ktoré, ako všetci vieme, treba chrániť, pretože to na nás môže mať oveľa väčší dosah ako svrbenie od komárov. Pokiaľ sa dá, treba zvážiť aj možnosť použiť chemický postrek tam, kde to nebude mať závažný dosah na živočíchy, a primárne využiť biologickú možnosť.