Podľa slovenského zákona o azyle však nie je pri postupe udeľovania azylu diplomatický status relevantný. "Aj diplomat by teda bol podľa tohto zákona žiadateľom ako každá iná osoba a vo svojej žiadosti by musel vyšpecifikovať skutočnosti, pre ktoré o azyl žiada, napríklad z dôvodu prenasledovania za politické názory," uviedol Tomaga.
Slovenské ministerstvo podľa Tomagu nemá vedomosť o tom, či niektorý zo štátov Vyšehradskej štvorky udelil azyl diplomatovi. Zahraniční politici však už v niektorých krajinách V4 azyl dostali. Napríklad Česko udelilo v roku 2011 politický azyl bývalému ukrajinskému ministrovi hospodárstva Bohdanovi Danylyšinovi a bieloruskému opozičnému predstaviteľovi Alesovi Michalevičovi. V roku 2012 ho udelilo Olexandrovi Tymošenkovi, manželovi bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej. V roku 2018 dostal bývalý premiér Severného Macedónska Nikola Gruevski azyl v Maďarsku.
Leščeňa rezignoval z postu veľvyslanca na Slovensku v utorok 18. augusta. Stalo sa tak po tom, čo podporil občanov Bieloruska, ktorí protestujú proti údajne sfalšovaným výsledkom prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých zvíťazil úradujúci prezident Alexandr Lukašenko.
Slovenský premiér Igor Matovič (OĽANO) minulý týždeň vyhlásil, že keby sa Leščeňa pre svoj postoj nemohol vrátiť do Bieloruska a požiadal by na Slovensku o azyl, za svoju odvahu by ho mal dostať.