Predstavitelia opozičnej tzv. koordinačnej rady uviedli, že polícia v Minsku zadržala jej členov Sergeja Dylevského a Oľgu Kovaľkovovú. Uvedený krok predstavuje signál, že 65-ročný Lukašenko mieni potlačiť masívne demonštrácie, ktoré v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta.
Lukašenko, ktorý v krajine vládne od roku 1994, minulý týždeň upozornil, že spomenutá koordinačná rada vytvorená za účelom plynulejšieho prechodu moci by mohla čeliť trestnému stíhaniu. Bieloruskí prokurátori následne začali vyšetrovanie členov rady pre obvinenie z narušenia štátnej bezpečnosti.
Zadržanie opozičných aktivistov nadväzuje na nedeľňajšie protestné zhromaždenie v Minsku, na ktorom sa zúčastnilo približne 200-tisíc ľudí. Medzičasom sa na sociálnych sieťach rozšírilo video, ako Lukašenko vystupuje z vrtuľníka v nepriestrelnej veste a s kalašnikovom v rukách.
Litva a Bielorusko sa v pondelok navzájom obvinili z narušenia štátnych hraníc po tom, čo litovskí demonštranti v prejave solidarity s bieloruskými protestujúcimi vypustili v nedeľu do vzduchu balóny a tie údajne smerovali do Bieloruska. Litva zas tvrdí, že bieloruský vojenský vrtuľník prekročil jej hranice len pár minút predtým, ako sa medzi mestom Vilnius a hranicou štátu chytili za ruky tisíce aktivistov a vytvorili tak ľudskú reťaz.
"Bieloruského veľvyslanca sme si predvolali na ministerstvo zahraničných vecí a odovzdali sme mu sťažnosť z dôvodu narušenia hranice štátu," oznámilo ministerstvo.
Bieloruské ministerstvo obrany uviedlo, že zabránilo "pokusu o narušenie" vzdušného priestoru svojej krajiny "sondou tvorenou ôsmimi balónmi s protivládnymi symbolmi". Ministerstvo dodalo, že "vďaka rozhodnej reakcii posádok vrtuľníkov Mi-24 bol let balónov prerušený bez použitia zbraní".
Vytvorením ľudskej reťaze si jej účastníci pripomenuli pokojnú politickú demonštráciu známu ako Baltská reťaz, ktorá sa konala 23. augusta 1989 v troch pobaltských krajinách a zapojili sa do nej dva milióny ľudí.