Počas prázdnin sociálne siete zaplnili príšerné fotografie týraných zvierat, ktoré trhajú srdce. Najväčším šokom je, že často stoja za týraním zvierat deti, ktoré trápenie nemých tvári považujú za zábavné. Za ohavnosťami stoja aj ľudia zo sociálne znevýhodneného prostredia a z prostredia marginalizovaných komunít no tiež iní majitelia zvierat, ktorí ich zanedbávajú.
Takmer každý deň zaplňajú toto leto sociálne siete brutálne fotografie upálených dorezaných zvierat, ktoré prichádzajú o život mimoriadne krutým spôsobom. Tvrdí to zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, ktorá preto bije na poplach a s otvoreným listom sa obrátila piamo na premiéra Igora Matoviča: "Máme vážne obavy, že ak nedôjde v krátkom čase aspoň k čiastočnému zlepšeniu, môže dôjsť k násiliu voči marginalizovaným komunitám zo strany extrémistických skupín,“ hovorí Zuzana Stanová. Manažérka ombudsmanky Natália Babicová zdôrazňuje, že v marginalizovaných komunitách sa stane menej ako polovica prípadov, lenže práve tie sú najvýraznejšie a v ľuďoch najviac rezonujú.
Za šokujúcu označuje ombudsmanka skutočnosť, že páchateľmi sú často deti,ktoré považujú takéto týranie dokonca za zábavu a neskutočné utrpenie zvierat si fotia a nakrúcajú na videá. Podľa ombudsmanky môže predísť riziku vyhrotenia situácie premiér Igor Matovič, ktorý na nedávnom samite uviedol, že Slovensko stojí pred otázkou ako naložiť so 40 miliardami eur z eurofondov, čo vytvára jedinečnú príležiosť na vyriešnie zúfalej situácie.
V ochrane zvierat patríme v Európe na chvost rebríčka. "Najväčším problémom je smetisko právnych noriem riešiace tú istú problematiku. To nahráva aj vyšetrovateľom prípadov donekonečna vec naťahovať a nedoriešiť do konca,“ hovorí zvierací záchranár zo Zázrivej Miloš Majda. Pripomína, že problémom sú aj čeľusťové železá, ktoré Európska únia zakázala, ale na Slovensku sa zvieratá týrajú nimi ďalej. Situácia s právami zvierat sa zhoršuje posledných 10 rokov a podľa zvieracej ombudsmanky sa pod rôzne petície za záchranu zvierat proti utrpeniu podpísalo na Slovensku už 60 tisíc ľudí.
Zvierací ombudsman žiada od EÚ peniaze na:
- útulky a karanténne stanice pre túlavé a týrané zvieratá
- zníženie zvieracej pôrodnosti
- kontrolórov a právnikov
- vybavenie, autá a pohonné hmoty pre Regionálne veterinárne a potravinové správyá – autá, pohonné hmoty
Ochrana zvierat na Slovensku
- petíciu za 24 hodín ju podpísalo 7 tisíc ľudí
- štát má len 2 karanténne stanice
- premájom kontajnera (karanténnej stanice) pre zviera – 200 eur na mesiac
Bavlnka
Sučka odobratá z osady, kde bola maximálne zanedbaná jej starostlivosť. Bola chorľavá, zablšená, mala psychické problémy. Po pár týždňoch sa z nej stala veselá a hravá fenka, ktorá má v súčasnosti nový domov.
Dutchess
Taktiež psík odobratý z osady. Trpel demodikózou, ktorá má rovnaké prejavy ako svrab, bez starostlivosti končí choré zviera so silnými zápalmi a popraskanou kožou úhynom. Pred pár rokmi bola u nás táto choroba takmer neznáma, dnes ňou (v prípade nedodržiavania hygieny a dobrej starostlivosti) trpia tisíce psov.