Vo videu na sociálnej sieti to povedal člen pripravovanej strany Hlas-SD Erik Tomáš. Ministra taktiež vyzval, aby z legislatívneho procesu „stiahol" rušenie trinásteho dôchodku.
„Minister Krajniak pokračuje v deštrukcii sociálneho štátu. Po tom, čo sa rozhodol zrušiť trináste dôchodky a obedy zadarmo pre škôlkárov a školákov, si teraz zobral na mušku minimálnu mzdu. Tá by mala budúci rok dosiahnuť hodnotu 656 eur, ale pán Krajniak si to neželá. Urobil to takým arogantným spôsobom, že odborári dnes museli na protest odísť z rokovania tripartity," uviedol Tomáš. Ak Krajniak svoje rozhodnutie nezmení, poslanci za Hlas-SD plánujú podľa Tomášových slov osobne podporiť aj odborárske protesty v uliciach.
Odvolávať Krajniaka z funkcie je pripravená aj opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD). „Sociálny zmier je kľúčovou hodnotou pre rozvoj a prosperitu Slovenska. Keďže rokovaniam s tripartitnými partnermi prikladali predstavitelia strany Smer-SD počas svojich vlád mimoriadnu dôležitosť a prejavovali im vysokú mieru rešpektu a ústretovosti. Mnohí považujú sociálny zmier na Slovensku za samozrejmosť. Nie je tomu tak, sociálny zmier je výsledkom náročných rokovaní a nie prázdnych gest alebo teatrálnych vyhlásení," napísala opozičná strana vo svojom profile na sociálnej sieti. Doplnila, že podporuje Konfederáciu odborových zväzov SR (KOZ) pri jej snahe o zachovanie automatu na zvyšovanie minimálnej mzdy, „ktorý ako jednu z najväčších vymožeností v sociálnej oblasti dosiahla vláda strany Smer-SD".
Krajniak chce zmeniť zákon o tripartite. Reaguje tak na neústupčivý prístup predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) pri rokovaniach o minimálnej mzde. Vyjednávania podľa neho odborári viedli „arogantným spôsobom”. Novelou zákona o tripartite by sa mala podľa ministra zvýšiť reprezentatívnosť sociálnych partnerov.
„Aby prípadne aj zástupcovia 1,8 milióna zamestnancov, ktorí nie sú reprezentovaní odbormi, mohli v takomto slušnom tripartitnom dialógu vysloviť svoj názor," povedal. Zmeniť by sa mal aj Zákonník práce. „Stanovili by sme, od akého percenta zamestnancov môžu odbory pôsobiť na pracovisku a viesť kolektívne vyjednávanie," tvrdí minister. Ako predbežný návrh predstavil zámer, aby odbory reprezentovali aspoň 20 percent zamestnancov.