Keďže má podobné príznaky ako COVID-19, je takmer isté, že budeme pri každom zakašľaní či miernom zvýšení teploty nervóznejší. Aj z tohto dôvodu je rozumné začať podporovať svoju imunitu už teraz. Viete, ako na to?
Lekári pravidelne vyzývajú ľudí, aby sa dali proti chrípke zaočkovať, napriek tomu to robí málokto. Chrípkovú sezónu vyhlasuje Úrad verejného zdravotníctva, začína sa spravidla na prelome septembra a októbra. Tohto roku nás navyše okrem chrípky ohrozuje aj koronavírus. Ak dostanete obe choroby súčasne, celkový stav je podstatne horší, ako keď máte len jednu, a tak by ste mali očkovanie proti chrípke zvážiť, je u nás zadarmo.
Imunite treba pomôcť aj dostatočným prísunom dôležitých vitamínov, najmä C a D. „Laboratórne vyšetrenia ukazujú, že vitamínu D máme ako populácia nedostatok,“ konštatuje kožná lekárka Michaela Dubčeková. Preto sa odporúča dopĺňať D vitamín. Ako ho získať dostatok?
Opaľovací krém a vitamín D
Michaela Dubčeková, kožná lekárka
- Vitamín D do zásoby vyprodukujete, keď sa budete opaľovať 40 minút týždenne celým povrchom tela. A to počas obdobia od mája do augusta. Ak je niekto napríklad záhradkár a v tielku strávi niekoľko hodín na slnku, tiež si môže naakumulovať dostatok vitamínu. Pri natretí opaľovacím krémom prijímame menej tohto vitamínu. Platí, že čím vyšší ochranný faktor, tým získame menej vitamínu D. Zásoby D-čka sa kumulujú v pečeni a mali by vydržať počas zimy. V našich zemepisných šírkach už v októbri, novembri nemáme jeho zásoby.
- Maximálna bezpečná denná dávka pre zdravého dospelého človeka a pre deti od 9 rokov je 100 mikrogramov - neprekračujte ju!
Vitamín C
- Je dôležitým antioxidantom. Chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Je potrebný na hojenie rán a stimuluje tvorbu bielych krviniek. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k vyššej náchylnosti voči infekciám a k celkovému horšiemu zdravotnému stavu.
- Odporúčaná dávka vitamínu C na deň je pre dospelého človeka 60 - 100 mg
Vitamíny a minerály
Doplnky výživy môžu pomôcť, ale je lepšie ich brať len vo výnimočných situáciách. Inak je jednoznačne vhodnejšia pestrá, bohatá strava. Vitamíny z nej sa ľahšie vstrebávajú, telo ich dokáže efektívnejšie využiť a nehrozí pri nich predávkovanie. Imunitu ovplyvňujúci účinok majú viaceré vitamíny, predovšetkým C, E, D či betakarotén. Vitamín C v našom tele nevieme skladovať, preto je dôležitý jeho pravidelný prísun.
Bude dostatok vakcín proti chrípke?
To, či nastane nedostatok vakcín, sa nedá odhadnúť. „Ľudia u nás sa proti chrípke skoro vôbec neočkujú. Doteraz to každý rok klesalo,“ uviedla lekárnička Vladimíra Gromová. Predpokladá, že distribučné spoločnosti objednali zhruba toľko vakcín, ako sa minulo v minulosti, plus nejaké navýšenie. Niekoľkonásobné, navýšenie nepredpokladá.
Postup pri očkovaní proti chrípke
- Navštívte svojho všeobecného lekára, s ktorým máte podpísanú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a oznámte mu, že sa chcete dať očkovať.
- Lekár podľa záznamov a podľa vášho aktuálneho zdravotného stavu rozhodne, či nepatríte do skupiny, ktorá sa očkovať nemôže.
- Ak je očkovanie pre vás vhodné, dohodnite si termín.
- Lekár môže mať vakcínu u seba. Ak nie, vypíše vám recept, na základe ktorého vám v lekárni vydajú očkovaciu látku bez úhrady.
- Výkon očkovania uhradí lekárovi poisťovňa.
Nepriatelia imunity:
- Nedostatok vitamínov a minerálov
- Cukor
- Stres
- Fajčenie
- Nadmerné množstvo alkoholu
- Nedostatok pohybu
- Nedostatok spánku
- Nadmerné užívanie antibiotík