Úspora finančných prostriedkov revíziou týchto zmlúv predstavuje približne 20 miliónov eur, uviedol v utorok na brífingu predseda SŠHR Ján Rudolf.
"Prvých 100 dní ukázalo, že ide o veľkú výzvu," zhodnotil Rudolf svoje doterajšie pôsobenie v SŠHR. Jedným z ďalších problémov SŠHR sú podľa Rudolfa sklady plné nepotrebného materiálu na riešenie krízových situácií. "Napríklad máme náhradné motory na nákladné automobily Praga V3S," priblížil Rudolf. Hmotné rezervy chcú po aktualizácii zoznamov potrebného materiálu ponúknuť tento nadbytočný materiál armáde, samosprávam, ale aj iným záujemcom.
Za najväčšie úspechy svojho doterajšieho pôsobenia označil Rudolf vyhlásenie transparentného a otvoreného tendra na dodávku osobných ochranných pomôcok v sume 38 miliónov eur, do ktorého sa prihlásilo takmer 100 dodávateľov. Štátne rezervy zároveň predložili žiadosť o nenávratný finančný príspevok na financovanie takýchto nákupov z eurofondov.
Rudolf upozornil, že SŠHR musí prejsť transformáciou. Boli identifikované viaceré dodávky prác, za ktoré štát zaplatil predražené sumy alebo sa vykonávali nepotrebné údržby majetku v sumách desiatok tisíc eur. Šéf SŠHR zhodnotil, že v tejto inštitúcii "zastal čas". Okrem zníženia počtu pracovníkov chce zanalyzovať hnuteľný a nehnuteľný majetok SŠHR a nepotrebný odpredať. Zefektívniť by chcel aj procesy riadenia.