Poslanci sa po letnej pauze v septembri vracajú do lavíc Národnej rady a okrem vyčíňajúcej pandémie sa musia dohodnúť na kľúčových reformách a na obsadení dôležitých postov. Ako prvé majú na programe rokovanie o zákonoch, ktoré v júli vetovala prezidentka Zuzana Čaputová (47). Na čom všetkom sa môže vládna štvorka posekať? Okrem zmiernenia sociálnych a ekonomických dosahov koronakrízy sa musia poslanci v Národnej rade zaoberať aj plnením sľubov, ktoré dali pred voľbami.
Budúci týždeň sa im končia letné prázdniny, ktoré niektorí strávili pracovne, iní dovolenkovo, a hneď na prvej schôdzi sa chcú venovať novele zákona, ktorá zmenila spôsob výberu generálneho a špeciálneho prokurátora. Prezidentka Čaputová ju v júli vetovala a označila ju za protiústavnú pre spôsob, akým poslanci navrhli možnosť odvolať generálneho prokurátora.
Šéf parlamentu Boris Kollár informoval, že poslanci sa stretnú 2. septembra a v koalícii je vôľa, aby sa veto prelomilo. Ak by k tomu naozaj došlo, hlava štátu sa chce obrátiť na Ústavný súd SR. Čaputová vetovala aj ďalšie dva zákony, ktoré boli prijaté v skrátenom legislatívnom konaní. V prvom chceli poslanci pre Úrad verejného zdravotníctva telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v červených krajinách. Druhý sa venoval komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím.
1. Reforma justície
Predvolebné sľuby koaličných strán sa opierali najmä o zmeny v súdnictve a o koniec korupcie. Vláda preto reformu justície považuje za prvoradú a stojí za ňou ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (45). Zmeny by sa mali týkať previerky sudcov, ich imunity, ale aj majetkových pomerov. Kolíková ich chce predstaviť osobne každému klubu a očakáva sa, že diskusie nebudú jednoduché. V tomto prípade bude potrebná zmena ústavy, na ktorú sú potrebné hlasy minimálne 90 poslancov. Koalícia ich má k dispozícii 95. Predmetom polemiky je, či sudcovia prídu o svoju imunitu pri rozhodovaní.
2. Voľba generálneho prokurátora
Post generálneho prokurátora je voľný po tom, čo sa Jaromírovi Čižnárovi skončilo funkčné obdobie a odmietol nadsluhovať. Pred pár mesiacmi koalícia chcela za jeho nástupcu Daniela Lipšica, ktorý však nie je prokurátorom. Koalícia menila zákon, ktorý by umožňoval kandidovať aj neprokurátorom. Ide však o jednu z legislatív, ktorú prezidentka vetovala. Prekážali jej nové právomoci poslancov, týkajúce sa voľby prokurátorov. Ako o novom šéfovi sa hovorí o Marošovi Žilinkovi či Jánovi Šantovi, ktorý dozoroval kauzu zmenky.