Šéf rezortu zdravotníctva Alain Berset už minulý týždeň varoval, že situácia by sa mohla vymknúť spod kontroly. Vyzval preto obyvateľov, aby dodržiavali ochranné opatrenia. "Nie je jednoduché dodržiavať pravidlá o odstupe a karanténe, ale robte to," citovala ho agentúra DPA.
Čím ďalej viac kantónov zavádza povinnosť nosiť rúška v obchodoch. Od štvrtka tak budú musieť robiť aj obyvatelia najväčšieho mesta Zürichu. Švajčiarski maloobchodníci opatrenia kritizujú s tým, že opätovné zavedenie rúšok poškodí ich podnikanie, pretože zákazníci budú kvôli reštrikciám tráviť v obchodoch menej času. Najhoršie postihnutým zo švajčiarskych kantónov je momentálne Ženeva na západe krajiny, kde sa v posledných 14 dňoch nakazilo už 466 ľudí.
Alpská krajina s 8,5 miliónmi obyvateľov zažívala vrchol epidémie v druhej polovici marca, kedy denné prírastky nakazených presahovali hranicu 1 000. Koncom mája a začiatkom júna sa úradom podarilo dostať nákazu pod kontrolu natoľko, že denne pribúdalo nanajvýš niekoľko málo desiatok nakazených. Od tej doby však denné bilancie infikovaných opäť rastú. Celkom úrady vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku, ktoré vedú spoločnú koronavírusovú štatistiku, registrovali 40 645 nakazených. Komplikáciám sprevádzajúcich chorobu covid-19 tu podľahlo 1 723 ľudí. Takmer 10 000 osôb sa muselo uchýliť do karantény z dôvodu kontaktu s nakazenými, pričom ďalších 15 000 bolo v izolácii po návrate z epidemicky rizikových krajín.