Predmetom polemiky sa stalo meno poradcu ministra financií Eduarda Hegera Michala Miškoviča, ktorý dostal zákazky za státisíce eur, a najnovšie vyšlo najavo, že je obžalovaný v kauze falšovania podpisov. Nový štátny tajomník na vnútre Vendelín Leitner zase figuroval v sledovačke vojenského obranného spravodajstva za Radičovej vlády pre korupciu.
Obžalovaný získal zákazky za státisíce
Michal Miškovič, poradca ministra financií a dvorný advokát OĽaNO
Miškovičovo meno sa spomína už niekoľko týždňov po tom, čo sa objavili informácie, že po nástupe novej vlády dostal ako advokát zákazky za 800-tisíc eur od viacerých štátnych úradov. Zároveň však ide o poradcu ministra Eduarda Hegera, ktorý po najnovšie zverejnených informáciách povedal, že ho prijal iba dočasne.
Miškovič podľa zistení portálu Aktuality.sk figuruje v kauze falšovania podpisov, pre ktoré súkromná firma prišla o desiatky tisíc eur. Celý spor sa ťahá ešte od roku 2017, keď Miškoviča obžalovali, no verdikt doteraz nie je na svete. Prokurátor tvrdí, že podpisy v spore medzi dvoma súkromnými spoločnosťami sfalšoval práve Miškovič. S firmami oficiálne nemal nič spoločné, no súvisieť to môže s jeho biznispartnerom.
Miškovič priznal, že je obžalovaný z porušovania cudzích práv s tým, že ide o paragraf, kde je trestom najnižšia sadzba. Odmieta ale, že by niečo podobné spáchal. „V tomto procese som odmietol dohodu o vine a treste, pretože som nevinný. Podľa mojich vedomostí ide o pomstu dlžníka, ktorý využil svoje styky na polícii a zariadil moje obvinenie a následnú obžalobu,“ skonštatoval Miškovič. Minister Heger hovorí, že o obžalobe svojho poradcu sa dozvedel len pred pár dňami.
„Zachytil som v médiách, že jeho obžaloba stojí na krivom obvinení a je súčasťou desať rokov sa vlečúcej kauzy. Samozrejme, budem sa tomu venovať,“ povedal s tým, že poradcom už ďalej nebude, keď sa skončí jeho práca na ministerstve. Zaujímavé je, že už pred časom šéf SaS Richard Sulík povedal, že zmluvy s Miškovičom, ktorý je Hegerov kamarát, sú hanbou.
„Mali by sme sa s tým vysporiadať. To nemalo byť,“ povedal. Erik Tomáš zo strany Hlas zase upozornil, že advokátska kancelária Miškoviča súťažila na zisk právnych služieb so štyrmi rovnakými kanceláriami a jedna z nich Prosman & Pavlovič zastupovala aj premiéra Igora Matoviča v súdnych sporoch.
Minister Ján Budaj avizuje, že s Miškovičom rozviaže zmluvu. Heger naďalej pripomína, že si ho najal za 30 eur. „Aby mi analyzoval predražené zmluvy, ktoré sa na ministerstve nachádzajú. Po tom, ako si ho najal, tak sme boli schopní identifikovať viaceré zmluvy, kde dochádza k miliónovým úsporám. Keď chcete preskúmať takéto zmluvy, tak si chcete najať niekoho, o kom viete, že vám povie pravdu,“ dodal Heger.
Sledovaný tajnými pre možnu korupciu
Nový tajomník na vnútre Vendelín Leitner nie je nepopísaný list, keďže ho počas Radičovej vlády špehovalo vojenské obranné spravodajstvo. Upozornila na to Nadácia Zastavme korupciu. Leitner bol u vojakov ako riaditeľ Vojenských spravodajských služieb za vlády Mikuláša Dzurindu a neskôr ako poradca ministra obrany Ľubomíra Galka. Ďalšia súčasť vojenskej tajnej organizácie ho odpočúvala.
Napichnutý telefón mal približne mesiac v lete 2011, do momentu, keď sa prevalilo, že vojaci odpočúvali v rozpore so zákonom viacerých dôstojníkov či novinárov. Leitner sa následne obrátil na ústavný súd a požadoval odškodné. Ten však rozhodol proti nemu a v uznesení napísal, že uveril dôvodom, pre ktoré ho tajní špehovali. VOS ho mala podozrievať z toho, že chce ovplyvniť rozhodovanie na ministerstve v prospech finančných skupín, ktoré chceli získať vojenské zdravotnícke pracoviská.
Nadácia Zastavme korupciu cituje zo žiadosti o súhlas na odpočúvanie, že „existovalo dôvodné podozrenie, že môžu byť smerom k zodpovedným pracovníkom ministerstva obrany zaznamenané rôzne formy korupčného správania.“ Leitner hovorí, že nemal žiadne možnosti ovplyvniť nakladanie s nehnuteľnosťami na ministerstve obrany a to, čo uvádza VOS, považuje za nezmysel. Tajní podľa neho chceli nejako oficiálne zdôvodniť nelegálny postup alebo boli zavedení. Polícia riešila kauzu odpočúvania za čias Pavla Brychtu, keď si jeho podriadení mali vymýšľať dôvody, aby mohli odpočúvať rôznych ľudí.
Či to bolo zneužívanie, by mal rozhodnúť súd. Minister obrany v stredu uviedol, že si to „nechá komplexne preveriť a zdôvodniť.“ Leitnerov nadriadený minister vnútra Mikulec povedal, že má jeho dôveru a Leitner trvá na tom, že išlo o protizákonné špehovanie. „Aj o mne sa všeličo popísalo a boli to zaručené informácie z vojenského spravodajstva, ktoré sa v konečnom dôsledku ukázali ako účelová kriminalizácia," dodal minister.
Títo už museli odísť
Lukáš Kyselica
Kyselicu si ako štátneho tajomníka zobral minister vnútra Roman Mikulec. Zanedlho na to vysvitlo, že Kyselica bol v čase kampane do parlamentu pracovníkom Vojenského spravodajstva, čo je tajná služba ministerstva obrany. Z postu nakoniec odstúpil.
Anna Bilecová
Generálna tajomníčka služobného úradu rezortu vnútra Anna Bilecová musela skončiť po tom, čo sa prevalila jej aféra z minulosti. Prepojená totiž bola na obvineného v kauze podvodov s DPH v súvislosti s karuselovými podvodmi spred desiatich rokov. Bilecová obvinenia odmieta, no nakoniec odstúpila.
Andrej Hutta
Minister školstva Branislav Gröhling vymenoval za šéfa Štátneho inšitútu odborného vzdelávania Andreja Huttu. Ten bol v minulosti podpredsedom mládežníckej organizácie Smeru a dostal milióny eur na podozrivý projekt. Za pár dní od vymenovania Gröhling Huttu odvolal.