Najviac však trpia vodiči, ktorí neraz sadajú do rozhorúčeného auta s kabínovou teplotou nad 50º C. V takom prípade vám odporúčame pred jazdou auto vyvetrať (otvoriť okná a dvere – vytvoriť prievan).
ČÍTAJTE VIAC: Môžem nechávať doklady od auta vo vozidle? Pozrite sa, čo hovorí zákon a aká je prax
Po zime je tiež dobré nechať si skontrolovať a vyčistiť klimatizáciu. Zapamätajte si, že klimatizáciu by ste mali používať len keď je auto v pohybe, pretože jej fungovanie je podmienené náporom vzduchu na kondenzátor (chladič umiestnený v blízkosti štandardného chladiča), ktorý zabezpečuje odvod tepla. Klimatizačné jednotky síce majú zabudované vlastné ventilátory s automatickou reguláciou, no tie majú pri chladení iba pomocnú funkciu a nedokážu zabezpečiť všetok odvod tepla. Pri dlhodobom státí tak môžete skracovať životnosť dôležitých komponentov.
Jednoduché pravidlá
Áno, klimatizácia môže byť pri zlom použití aj zdraviu škodlivá a zároveň obmedzuje výkon motora. Otvorené okná zase zvyšujú aerodynamický odpor a vysoké je tiež riziko ušného prievanu. Pri dnešných horúčavách by sme však bez zapnutej klimatizácie či stiahnutých okien len ťažko vydržali cestu do práce. Čo teda používať? Podľa nás je najlepšie kombinovať oba spôsoby podľa toho, kde sa budete s autom pohybovať. Pri krátkych vzdialenostiach a nižších rýchlostiach do 70 km/h, keď ešte odpor vzduchu nie je taký vysoký, odporúčame stiahnuť okná. Využívanie klimatizácie kvôli niekoľkým kilometrom je jednoducho neefektívne. Nehovoriac o tom, že časté zapínanie a vypínanie tomuto zariadeniu škodí.
O klimatizácii môžeme uvažovať pri dlhších trasách alebo diaľničných rýchlostiach, kde by už aerodynamický odpor pri stiahnutých oknách obmedzoval zrýchlenie viac ako zapnutá klimatizácia. Automatická klimatizácia potrebuje čas na vychladenie celého interiéru, no potom teplotu len udržuje a spotreba energie sa zníži.