Ako informoval v tlačovej správe hovorca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Tomáš Zavatčan, Kundrát z Centra interdisciplinárnych biovied (CIB) UPJŠ je prvým slovenským senior vedúcim autorom, ktorý publikoval v tomto časopise. Ich práca analyzuje 80 miliónov rokov staré embryo dinosaura, ktorý patrí do skupiny zahŕňajúcej najväčšie suchozemské tvory našej planéty. Časopis Current Biology je radený do kategórie prestížnych vedeckých medzinárodných časopisov.
Unikátnosť skameneliny, ktorú analyzoval Kundrátov tím, spočíva v zachovaní trojrozmernej anatómie. Tú slovenský paleobiológ študoval s použitím časticového urýchľovača generujúceho vysokoenergetické röntgenové žiarenie. Na pôde UPJŠ sa Kundrát snaží vybudovať prvé slovenské laboratórium synchrotrónového zobrazovania zameraného na štúdium biodiverzity vyhynutého života a životného prostredia. „Táto technológia sprístupnila vedcom nové zdroje informácií, ktoré ostávali nedostupné. Okrem presných anatomických detailov, mikroštruktúry embryonálnych kostí objavili vedci aj pozostatky mäkkých tkanív,“ vysvetlil Zavatčan.
Hovorca priblížil, že rekonštrukcia tvárovej časti lebky, podstatne mení predstavu o jej tvare a špecializácii u gigantických titanosaurov. Dodáva, že embryonálna lebka poukazuje na fakt, že na rozdiel o dospelých, vyliahnuté malé „giganty“ mali schopnosť stereoskopického videnia a ich rypák bol opatrený nezvyčajným rohom. V práci je zahrnutých množstvo ďalších analýz, ktoré prispievajú k objasneniu procesu rozmnožovania a evolúcie gigantizmu u dinosaurov. Kundrát sa tiež významnou mierou podieľal na repatriácii tejto skameneliny späť do Argentíny, pretože skamenelé vajce, o obsahu ktorého nikto pôvodne netušil, bolo z Južnej Ameriky ilegálne vyvezené do USA.
„Záchrana vedeckého dedičstva tejto unikátnej skameneliny, na ktorú sa budú odvolávať ďalšie generácie, považujem za rovnako dôležitú ako vedeckú podstatu našej práce," vysvetlil vedec. Ako poznamenal Zavatčan, nález prichádza krátko po ďalších Kundrátových objavoch, akými boli traja noví vtáčí dinosauri, vrátane nového druhu Archeopteryxa, prvého dôkazu o polárnych dinosauroch z južnej pologule a jedného z najmenších cicavcov, ktoré žili na našej planéte.