Na tlačovej konferencii to povedal riaditeľ európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge. Na pôde WHO vznikla vo štvrtok tiež nová európska komisia, ktorá má vyhodnotiť doterajší vývoj pandémie a určiť zásady boja proti šíreniu vírusov do budúcnosti, informovala agentúra DPA.
"Doteraz vieme, že školské prostredie nebolo hlavným hýbateľom epidémie," uviedol Kluge. V poslednej dobe sa ale podľa neho objavuje stále viac dôkazov o tom, že deti hrajú dôležitú úlohu pri prenose vírusu a to predovšetkým v rôznych zmiešaných skupinách, kde sa od nich nakazia dospelí. Práve medzi deťmi a mladistvými sa pritom SARS-CoV-2 šíril v letných mesiacoch v zvýšenej miere.
"Mladí ľudí nemusia nutne (na COVID-19) zomrieť, ale je to tornádo s dlhým chvostom. Je to multiorgánová choroba, vírus teda napáda pľúca, ale aj srdce a ďalšie orgány," upozornil Kluge. Nebezpečenstvom podľa neho je aj to, že sa od mladých nakazia starší ľudia, u ktorých je priebeh choroby zvyčajne vážnejší.
Kluge zároveň vyjadril presvedčenie, že svet je na prípadnú druhú vlnu pandémie pripravený oveľa lepšie, než bol pripravený na začiatku roka. "Vo februári nás rýchlosť a miera pustošenia zaskočila ... Teraz oveľa lepšie vieme, čo funguje," uviedol.
Na pôde európskej WHO vznikla Paneurópska komisia pre zdravie a udržateľný rozvoj, ktorá má prísť s odporúčaniami, ako sa poučiť z doterajšieho vývoja pandémie. Podľa predsedu, bývalého talianskeho premiéra Maria Montiho, sa komisia sústreďuje predovšetkým na sociálne a ekonomické otázky spojené s pandémiou. "Toto nie je prvá pandémie a nebude ani posledná," uviedol člen komisie Martin McKee.