Reklama

Najvyššie budovy sveta nadchýnajú svojou pompéznosťou: Mrakodrapy - bývanie budúcnosti?

Najvyššie budovy sveta nadchýnajú svojou pompéznosťou: Mrakodrapy - bývanie budúcnosti?

Zdroj: iStock

Reklama

Budovu, ktorá sa bude dotýkať nebies, si ľudia ešte pred pár desaťročiami nedokázali predstaviť.

Súčasnosť a najmä budúcnosť ukazujú, že pri stavbe mrakodrapov nič nie je nemožné. Extrémne vysoké budovy bývajú nečakane ľahké, pretože ich väčšinou tvorí len prázdny priestor. Príčin, prečo človek siaha k výstavbe mrakodrapov, je niekoľko. Patrí medzi ne určite nedostatok miesta v centrách veľkých miest, ale aj megalomanské snahy o zviditeľnenie sa niektorých bohatých majiteľov veľkých firiem a korporácií.

1. Burdž Chalífa v Dubaji (828 m, 189 poschodí)

Najvyššou budovou sveta je od roku 2010 Burdž Chalífa, alebo aj Kalifova veža v Dubaji, v hlavnom meste Spojených arabských emirátov. Jej výška je 828 metrov a má až 163 využívaných poschodí zo 189 existujúcich. Architekti Burdž Chalífa z americkej spoločnosti Skidmore sa pre výber dizajnu mrakodrapu inšpirovali rozvinutým kvetom rastliny hymenocallis, ktorý sa vyskytuje práve v Dubaji. Náklady na stavbu, na ktorej pracovalo 12-tisíc robotníkov, sa vyšplhali na 1,27 miliardy miliardy eur, kompletná výstavba budovy zo skla a ocele spolu s nákupnou promenádou s 1 200 obchodmi však stála až 17 miliárd eur.

S jej výstavbou sa začalo 21. septembra 2004 a slávnostne ju otvorili 4. januára 2010. Je tu tiež najvyššie postavená reštaurácia na svete, ktorá sa nachádza vo výške 422 m na 122. poschodí. Na 76. poschodí sa nachádza najvyššie položený bazén, na ďalších poschodiach nájdete hotel, 1 044 luxusných bytov, viac ako 200 obchodov či kancelárie, ktoré zaberajú 37 poschodí. Pre turistov je prístupná vyhliadková plošina, ktorá sa nachádza na 124. poschodí. Z výšky takmer 500 metrov sa dá v prípade dobrého počasia dovidieť až do diaľky 90 kilometrov! V mrakodrape premáva 57 výťahov, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 64 km/hod.

2. Shanghai Tower v Šanghaji (632 m, 128 poschodí)

Druhú priečku si v súčasnosti drží stavba Shanghai Tower v čínskom Šanghaji, ktorá má výšku 632 metrov a 128 podlaží. Podlahová plocha má rozlohu 380 000 m². Jej cena je odhadovaná na viac ako 2 miliardy eur. Projektanti jej navrhli dizajn so zakrúteným tvarom, ktorý má na vonkajšom plášti uhol 120°, čím znižuje nápor vetra. Nárazy tajfúnov majú stabilizovať mohutné tlmiče, pričom najťažší z nich má 1 200 ton.

Vo vnútri sú najmä kancelárske priestory, ale nechýba ani päťhviezdičkový hotel Jin Jiang International (od 84. po 110. poschodie), či vyhliadkové zóny. Shanghai Tower je hladká, spletitá, ekologická stavba, nazývaná tiež vertikálne mesto, ktorá popri ostatných komerčných, maloobchodných a hotelových budovách pôsobí ako týčiaca sa ihlica.

Súvisiace