S nápadom zveľadiť stenu počmáranú vulgarizmami prišiel už pred viac ako 9 rokmi Jozef Dorčák. „Na túto hanbu, ktorá je vstupnou bránou do centra mesta, sa neustále sťažovali ľudia v Prešove. Za účelom zháňania financií vzniklo v roku 2014 občianske združenie J. D. – Galéria J. L., ktoré v názve nesie iniciály zakladajúcich členov Jozefa Dorčáka a Janette Langovej,” povedala Langová. Podľa nej však napokon neboli najväčším problémom financie, ale byrokracia.
„Vždy sa niečo nedalo. Pôvodne sme chceli zobraziť portréty osobností, ktoré preslávili mesto. Začal sa byrokratický kolotoč od zháňania rôznych nezmyselných povolení od polície až po súhlasy majiteľov priľahlých nehnuteľností,” vysvetľuje Langová, ktorá v projekte pokračuje napriek tomu, že jej partner zo združenia už nežije.
Napriek tomu, že nedostali povolenie od krajských pamiatkarov, pokračovali v úsilí, až napokon uspeli s odvolaním v Bratislave na jar v roku 2017. „Hneď, ako sme začali s prvými prácami, stretli sme sa s obrovským záujmom nielen médií, ale s takými pozitívnymi reakciami obyvateľov, že sme to vážne nečakali,“ teší sa mestská poslankyňa. Združenie však projekt financuje zo svojich vlastných peňazí. Zatiaľ je na stene 9 veľkoplošných obrazov, ktoré vytvorili Daniel Hlávka a Juraj Ďuriš. Naposledy pribudla budova ateliéru fotografa Karola Divalda, ktorá už neexistuje, a tiež Carafova väznica.