Život počas korony
Takto na Mauríciu fungovali od roku 2016 až doteraz. Korona všetko zmenila a 19. marca ostrov uzavreli úplne. Vláda vyhlásila z večera do rána totálny zákaz vychádzania. Všetko bolo zavreté, ľudia nesmeli vyjsť ani z bytu. „Mohli sme si dvakrát do týždňa ísť nakúpiť. V presne určený deň, podľa abecedy, len na tridsať minút, len vybrané druhy tovaru v presne stanovenom množstve. Do obchodu sa smelo ísť po presne stanovenej trase, žiadne pláže, športové aktivity, nič. Za porušenie bola pokuta 5-tisíc eur, ale aj 5-ročná basa,“ hovorí sympatický Slovák o týždňoch hrôzy.
Návrat na Slovensko
Prakticky zo dňa na deň zostali bez príjmu a tak začali uvažovať o návrate domov. „Podarilo sa nám to repatriačným letom. Vláda na Mauríciu zvážala na ostrov svojich obyvateľov. Takýmto lietadlom, ktoré išlo po nich do Paríža, sme sa dostali do Európy,“ uviedol Miloš s tým, že to nebola jediná katastrofa, ktorá postihla ich druhý domov.
„Havaroval tam japonský tanker plaviaci sa pod panamskou vlajkou a do mora vytieklo 1 000 ton nafty,“ hovoria manželia so smútkom, pretože netušia, či sa tam budú môcť ešte vrátiť. „Ostrov je bez turistov a znehodnotený ropou,“ uzavrel Miloš.
Niečo o Mauríciu:
Rozloha: 2 000 km2
Počet obyvateľov: 1 300 000
Ročné obdobia: leto, zima
Produkcia: cukrová trstina
História: bývalá anglická kolónia, najľudnatejšia krajina Afriky
Turizmus: 200 hotelov, raj pre potápanie, vodné športy, golf, džungľa, vodopády