Tá dokonca hrozí odplatou. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien v pondelok počas svojho denného brífingu novinárom povedal, že Peking "nebude nečinne sedieť a nenechá provokáciu predsedu českého senátu a protičínskych síl za ním len tak." "Musia zaplatiť vysokú cenu za ich krátkozraké správanie a politický oportunizmus," vyhlásil. Podobne sa už skôr vyjadril aj čínsky minister zahraničia Wang I.
V reakcii na tvrdenia čínskej diplomacie už zareagoval český minister zahraničia Tomáš Petříček, ktorý v pondelok oznámil predvolanie čínskeho veľvyslanca. Ďalší českí politici podľa spravodajského portálu iDNES.cz označujú vyjadrenie za nehoráznosť.
Vystrčil v pondelok rečnil na ekonomickom fóre, na ktorom Česi a Taiwanci podpísali dohody o špičkovej technologickej výrobe a environmentálnom manažmente, a okrem iného sa vyjadril, že sloboda a demokracia sú základom prosperity. "Som presvedčený, že bez možnosti slobodnej spolupráce medzi podnikateľmi a zamestnávateľmi nebudú v Českej republike alebo na Taiwane existovať slobody a demokracia, pretože sloboda a demokracia sú základom prosperity," povedal.
Návšteva českej delegácie podľa taiwanskej ministerky hospodárstva Wang Mei-hua prinesie obom stranám ozajstné ekonomické výhody. Okrem toho je podľa nej dôkazom, že "bez ohľadu na to, aký veľký je tlak, aká zložitá je situácia, nič nemôže zabrániť Taiwanu a odhodlaniu Českej republiky brániť slobodu, demokraciu a chrániť ľudské práva". Taiwanské spoločnosti sú v Českej republike významnými investormi.
Počas šesťdňovej návštevy by sa mal Vystrčil okrem iných stretnúť aj s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Návšteva zhruba 90-člennej delegácie, ktorú tvoria českí politici a predstavitelia z oblasti podnikania, umenia i akademických kruhov, je zameraná na posilnenie kontaktov. Na takéto výmeny sa Taiwan spolieha pri úsilí čeliť snahám Číny o izolovanie ostrova, o ktorom tvrdí, že je jeho územím a ak to bude nutné, použije hrubú silu. Česká republika je jednou z mnohých krajín, ktoré nemajú s Taiwanom diplomatické vzťahy, udržiava s ním však veľké neformálne kontakty.
Ako poukazuje agentúra AP, Vystrčilovu návštevu z časti podnietili sťažnosti z českej strany, že Čína zavádzala do ich vzťahov nežiaduce politické prvky. Praha a Peking napríklad prerušili sesterské vzťahy po tom, čo Čína odmietla odstrániť formuláciu z ich vzájomnej dohody, ktorá diktovala magistrátu podporiť "princíp jednej Číny", podľa ktorého je Taiwan súčasťou Číny.
Aj Vystrčilov predchodca, Jaroslav Kubera, ktorý zomrel v januári, chcel vycestovať do krajiny. Jeho plány nahnevali prezidenta Miloša Zemana, ktorý je podporovateľom Číny.