"Zástupcovia ľudu vyjadrujú na základe ústavy vôľu ľudu a vôľa ľudu je jasná: okamžité demisie, dočasná vláda, spravodlivé voľby a obnovenie dôvery," povedal Radev.
Ustanovenie dočasnej vlády v Bulharsku predpokladá rozpustenie parlamentu, keďže dočasný kabinet vládne podľa ústavy bez zákonodarného zboru. Prezident však môže parlament rozpustiť až po tom, čo vláda odstúpi, zlyhajú aj pokusy o jej zostavenie tromi stranami, ktoré Radev touto úlohou poveril, a bude určený termín nových volieb.
Ďalšie parlamentné voľby sa majú v Bulharsku konať v marci 2021, predčasné by sa mohli uskutočniť už tento rok v novembri.
Poslanci bulharského parlamentu sa v stredu zídu na svojom jesennom zasadnutí. Aktivisti, ktorí plánujú blokovať budovu parlamentu, vyzvali na akciu s heslom "Veľké národné povstanie". Polícia uviedla, že dostala informácie o možných pokusoch o vyhrotenie situácie. Verejnoprávny rozhlas vyzval obyvateľov Sofie, aby sa vyhýbali centru mesta.
Protivládne protesty v Bulharsku trvajú už takmer dva mesiace. Premiér Bojko Borisov zdôraznil, že napriek výzvam na odstúpenie bude jeho vláda ďalej pracovať. Borisovova strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) chce v parlamente rokovať o návrhu novej ústavy.
Prezident Radev, protestujúci i opoziční socialisti žiadajú odstúpenie Borisovovej vlády, ktorá je pri moci od roku 2017. Demonštranti premiéra obviňujú z korupcie, mafiánskych praktík a väzieb na oligarchov.