Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
02.09.2020 13:23 | Správy | Zahraničné správy

Varovanie pápeža Františka: Tejto krajine hrozí zánik

Pápež František v stredu varoval, že Libanonu hrozí "mimoriadne nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje samotnú existenciu krajiny".

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa tak vyjadril v súvislosti s augustovým ničivým výbuchom v hlavnom meste Bejrút, ktorý si vyžiadal 190 obetí na životoch a viac ako 6500 zranených, informovala agentúra AFP.

"Libanon nemožno opustiť a nechať osamotený," povedal pápež počas svojej prvej generálnej audiencie, ktorá sa opäť konala po šiestich mesiacoch - odkedy boli pravidelné každotýždenné audiencie z dôvodu koronavírusovej pandémie prerušené.

Audiencia s účasťou maximálne 500 veriacich, ktorí mali na tvári rúška, sa konala na uzavretom Nádvorí sv. Damaza, ktoré patrí do komplexu Apoštolského paláca vo Vatikáne, a nie na Námestí svätého Petra, ako to bývalo zvykom.

 

"Mesiac po tejto tragédii... sú moje myšlienky stále s drahým Libanonom a s jeho obyvateľmi, ktorých (táto katastrofa) mimoriadne zasiahla," povedal pápež František držiac libanonskú vlajku, ktorú na audienciu priniesol jeden z kňazov.

Dezignovaný libanonský premiér Mustafá Adíb začal v stredu konzultácie s cieľom vytvoriť novú krízovú vládu. Stalo sa tak deň po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron počas návštevy Bejrútu pohrozil, že v prípade, že libanonskí politici nebudú schopní presadiť potrebné reformy, krajine podľa neho hrozia sankcie.

Mohutný výbuch, ku ktorému došlo 4. augusta v prístave v Bejrúte vyvinul zvýšený tlak na libanonských vládnych predstaviteľov, ktorých občania krajiny vinia z toho, že krajinu vedie k úplnému kolapsu.

Podľa prvotného vyšetrovania bol príčinou explózie požiar, ktorý odpálil 2750 ton dusičnanu amónneho skladovaného v prístave od roku 2013.

V súvislosti s výbuchom a pod silným tlakom nespokojnej verejnosti podala libanonská vláda pod vedením premiéra Hassána Dijába demisiu. Libanonský prezident Michel Aún poveril v pondelok zostavením vlády Mustafu Adíba (48), ktorý dovtedy zastával post veľvyslanca Libanonu v Nemecku.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


2025. Trakčné vedenie naťahujú až tento rok.
Foto
Do Humenného sa vrátili vlaky: Prečo investícia vyšla na 298 miliónov eur?!
Zvolen v úvodnom zápase predkola play-off porazil Slovan výsledkom 2:4.
Foto
Fanúšikovia Slovana už toho majú plné zuby: Hráme najhorší hokej za posledných 20 rokov!
Na snímke gólová radosť hráčov Trenčína.
Divákov zodvihol zo sedadiel: Neuveriteľný gól 19-ročného obrancu Trenčína!
Klimatická kríza podľa Trumpa nepredstavuje skutočné nebezpečenstvo
Foto
Donald Trump šokoval výrokom o JADROVÝCH ZBRANIACH: Slová, ktoré naháňajú hrôzu!
Logo spoločnosti X na sídle v americkom San Franciscu.
Sieť X postihol masívny výpadok: Miliardár Musk odhalil, čo bolo za tým
(ilustračné foto)
S jarnými aktivitami chvíľu počkajte: Meteorológovia VARUJÚ pred extrémnou rýchlosťou vetra
Pár sa dostal do poriadnych problémov.
Párik sa tešil na vytúženú dovolenku: Na letisku však vznikol problém! Teraz čelia vážnym obvineniam
(Ilustračné foto)
Poplach v Brne: Na sídlisku našli leteckú bombu, ľudí okamžite evakuovali!
Počasie vylákalo von MOTORKÁROV: Polícia však VARUJE! Dávajte si pozor hlavne TU
Slováci musia proti Fínom naskočiť na ľad v úplne inom rozpoložení ako to bolo v skupine.
Našim hokejistom vymenili skupinu: TOTO budú súperi Slovenska na MS U20!
Český prezident Petr Pavel
Český prezident: Summit NATO bude zlomom... Musíme byť pripravení!
šéf školských odborárov Pavel Ondek
Učiteľom svitá na lepšie časy: Školskí odborári však ŠTRAJK nestopnú kým...