Uviedol to vo štvrtok šéf Medzinárodného združenia farmaceutických výrobcov a asociácií (IFPMA) Thomas Cueni. Informovala o tom agentúra DPA. "Prešli sme dlhú cestu, ale musíme úprimne priznať, že niektoré nádeje sú stratené," povedal na tlačovej konferencii Cueni. "Pravdepodobne nikdy nebudeme mať jedinú efektívnu liečbu, nebude žiadne zázračné riešenie," dodal.
Na stole je však viacero potenciálnych liekov. Vo výskumnej alebo testovacej fáze je ich až 300. Koncom apríla ich bolo 145. Vedci sa zameriavajú na tri hlavné spôsoby, ako COVID-19 liečiť. Prvým sú lieky, ktoré bojujú priamo s vírusom, druhým tie, ktoré pracujú cez imunitný systém, a tretím tie, ktoré bojujú s príznakmi zápalu.
IFPMA uvádza, že hoci nové lieky vyzerajú sľubne, testy existujúcich liekov až na niekoľko výnimiek nepriniesli presvedčivé výsledky. Viacerí politici vrátane brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara a amerického prezidenta Donalda Trumpa vkladali nádej do hydroxychlorochínu, ktorý sa používa na liečbu malárie, proti COVID-19 však podľa viacerých štúdií nie je účinný. Naopak pri vážnom priebehu COVID-19 pomáha dexametazón. Na skrátenie liečby hospitalizovaných pacientov sa zase úspešne používa remdezivir.