Výsledok by bol zhruba za 45 minút. Na seminári o telemedicíne to povedal vládny splnomocnenec pre výskum v zdravotníctve Roman Prymula. Podľa neho sa teraz upravuje tiež evidencia karantén, a to kvôli októbrovým voľbám.
"Určitý zlom by mala znamenať možná zmena testovania. Ak dopadne všetko z hľadiska porovnávacích testov dobre, mali by sme od 1. októbra mať proteínové testy, ktoré sú rýchlejšie. V jednom cykle umožňujú detekovať pozitivitu na zmene zafarbenia po inkubácii v inkubátore, kde sa nastaví teplota. Po nejakých 45 minútach máme výsledok," uviedol Prymula.
Teraz sa používa výter z nosohltana, teda PCR test. Pri tomto vyšetrení sa zisťuje genetická informácia vírusu v ribonukleovej kyseline (RNA). Výsledky majú ľudia mať do 48 hodín. U lacnejšieho a rýchlejšieho proteínového LAMP-testu stačia sliny. Tento typ testov sa využíva už dlho u iných chorôb. Prorektor Univerzity Karlovej a šéf výskumného tímu v Ústave organickej chémie a biochémie Akadémie vied Jan Konvalinka vo štvrtok Českému rozhlasu povedal, že testy zo slín sú príležitosť k masovému testovaniu. Podľa neho by sa oplatilo, keby bolo testovanie pre všetkých zadarmo.
Univerzita Karlova v polovici augusta oznámila, že so súkromným sektorom vyvíja spoločný test na chrípku a koronavírus, ktorý by sa mohol na trh dostať zhruba v polovici septembra. Akademici oznámili, že sú pripravení zapojiť do testovania svoje laboratóriá ako na jar. Podľa Prymulu doteraz neboli dobre evidovaní všetci, ktorí skončili v karanténe. Do nej sa dostávajú hlavne ľudia, ktorí boli s nakazenými v kontakte. Lekári im vystavujú e-práceneschopnosť. Podľa údajov ministerstva práce ich vydali od 1. marca do 3. septembra 76.101.
"Modelov, ako byť v karanténe, je celý rad. Doteraz to úplne nevadilo z hľadiska evidencie, hoci sme boli schopní exaktne evidovať prípady nariadenej z hygieny a vystavené e-neschopenky od praktikov. Ďalšie, ktoré v systéme unikali, úplne dobre evidované neboli,"povedal Prymula.
Podľa neho sa teraz evidencia upravuje, a to kvôli októbrovým voľbám. "Vznikla tu obrovská požiadavka, aby bolo umožnené všetkým voliť. Systém sa modifikuje vrátane markerov, ako ľudí označiť, aby sme ich boli schopní identifikovať a vedieť, koľko ľudí v režime karantén je," povedal Prymula.
Teraz preplácané testy majú väčšinou ľudia s príznakmi alebo tí, ktorí boli od nakazených menej ako dva metre aspon 15 minút. Elektronickú žiadanku dostávajú od hygienikov či od svojich lekárov. Tí, ktorí idú na test sami a platia si ho, ju nemajú. Teraz by sa mala vyplniť aj im v odberovom mieste a zaevidovať. Bez e-žiadanky by sa odber nemal vykonať, uviedol Prymula. Ako výhľad do budúcnosti spomenul prípadné "covidové pasy". Ľudia by napríklad mohli mať QR kódy s informáciou, že majú negatívny test. Využilo by sa to napríklad pri návšteve rôznych podujatí či pri cestovaní. "Je to ďalšia možnosť, ako systém optimalizovať a rozšíriť," dodal vládny splnomocnenec.