V rozhovore pre portál Webnoviny.sk to povedali profesor Tomáš Strémy z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a podpredseda Slovenskej advokátskej komory Ondrej Laciak.
„Súd prvého stupňa je viazaný právnym názorom, ktorý vyslovil vo svojom rozhodnutí odvolací súd, a je povinný vykonať úkony a dôkazy, ktorých vykonanie odvolací súd nariadil,“ uviedol Strémy. Senát špecializovaného súdu sa teda v prípade, že mu spis bude na prejednanie vrátený, bude musieť podriadiť odporúčaniam Najvyššieho súdu.
Zasadať by pritom však mal v pôvodnom zložení, ktoré vo štvrtok 3. septembra vo veci rozhodlo v prospech Mariana Kočnera. Teda nové prejednanie by opäť mali na starosti predsedníčka Ružena Sabová a členovia senátu Rastislav Stieranka a Ivan Matel, ktorí prehlasovali predsedníčku a boli za oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Podľa Laciaka však stále existuje možnosť, že spomínaní členovia senátu názor na prejednávanú vec zmenia a Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú v ďalšom súdnom procese napokon vyhlásia za vinných.
„Najvyšší súd môže vo svojom rozhodnutí, ktorým by zrušil napadnutý rozsudok, uviesť aj taký právny názor, ktorý by mohol viesť aj k tomu, že by konkrétni členovia senátu mohli dospieť aj k inému rozhodnutiu. No Najvyšší súd môže odvolanie prokurátora aj zamietnuť a v takom prípade by bola vec právoplatne skončená,“ vysvetlil Laciak. Na definitívny záver pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si verejnosť podľa Laciaka ešte počká. „Predmetné trestné konanie môže bez problémov trvať ešte aj rok a ak by Najvyšší súd predmetný rozsudok zrušil a vec vrátil špecializovanému trestnému súdu na nové prejednanie a rozhodnutie, tak to pokojne môže trvať aj dva roky,“ ozrejmil Laciak.